Pierwszy poniedziałek nowego roku rozpoczęliśmy na słodko! W studio Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o walorach gorącej czekolady.
Czy gorącą czekoladę warto pić?
Oczywiście, że warto. Zwłaszcza o tej porze roku. To słodki eliksir zdrowia. Warto pić gorącą czekoladę nie tylko dlatego, że nas rozgrzeje, ale również dostarczy mnóstwo cennych składników, witamin i minerałów. Starożytni Majowie uznawali ją za napój Bogów.
Michael Levin powiedział kiedyś: „Z chemicznego punktu widzenia czekolada to najbardziej perfekcyjny pokarm na świecie”. W czekoladzie znajdziemy ponad 600 różnych substancji, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Jest cennym źródłem magnezu, cynku, selen, potasu, witamin z grupy A i E. Substancje te pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego, układu krążenia – działają kardioprotekcyjnie.
Istotne jest również to, że zawiera antyoksydanty i to właśnie one sprawiają, że czekolada jest taka wartościowa. To właśnie flawonoidy podnoszą poziom serotoniny i endorfin – odpowiedzialnych za nasz dobry nastrój. Dlatego jest świetnym antydepresantem.
Co więcej, zawarta w czekoladzie teobromina działa pobudzająco, poprawia koncentrację i funkcje myślowe, przy czym pomaga również się zrelaksować. To dzięki zawartości teobrominy czekolada była w XIX wieku czekolada była uznawana za lek i sprzedawana w aptece. To dlatego po gorącej czekoladzie uśmiechamy się, mamy dobry nastrój, jest nam po prostu błogo.
Pamiętajmy, że teobromina jest trująca dla zwierząt, nie częstujmy czekoladą naszych zwierząt domowych.
Mało tego, substancje zawarte w miazdze kakaowej działają przeciwpróchniczo – dlatego właśnie na rynku pojawiły się pasty do zębów z kakao. To kolejny powód, by nie odmawiać sobie czekolady.
Czy każdą czekoladę warto pić? Jakiej unikać?
Niestety, nie każda czekolada wykazuje działanie prozdrowotne – zasada jest taka, że im więcej miazgi kakaowej znajdziemy w składzie, tym lepiej. Najzdrowsze bowiem są czekolady zawierające powyżej 70% miazgi kakaowej.
Wyróżniamy 5 rodzajów czekolady:
- Czekolada gorzka – zawiera przynajmniej 70% masy kakaowej, tłuszcz kakaowy oraz cukier, a czasami również niewielką ilość wanilii. Jej smak jest nieco gorzkawy, a intensywność nasila się wraz ze wzrostem zawartości kakao w produkcie. Zasadniczo jest uważana za najbardziej wartościową czekoladę.
- Czekolada deserowa – zawiera od 30 do 70% kakao, głównie w postaci miazgi. Pozostałe składniki to masło kakaowe, cukier, a czasami dodatki smakowe.
- Czekolada mleczna – charakteryzuje się zawartością miazgi kakaowej na poziomie 20-30%.
- Czekolada biała – nie zawiera miazgi kakaowej, a jedynie sam tłuszcz kakaowy, mleko i cukier, dlatego przyjmuje kremowy kolor. Bardzo kaloryczna i najsłodsza ze wszystkich.
- Czekolada rubinowa – Wytwarzana jest z odpowiednio sfermentowanych ziaren kakaowca. Zawiera około 50% miazgi kakaowej. Różowy kolor jest więc całkowicie naturalny. Czekolada tego typu ma orzeźwiający, jagodowy smak oraz delikatną konsystencję.
Czekolady białej i tej o niskiej zawartości miazgi kakaowej powinniśmy unikać. Skład czekolady również powinien być jak najkrótszy.
Czy gorąca czekolada jest kaloryczna?
Oczywiście, że jest kaloryczna. I to bardzo. Tak naprawdę, im więcej miazgi kakaowej w czekoladzie, tym więcej kalorii, gdyż tłuszcze są bardziej kaloryczne niż cukry, ale to naprawdę zdrowe kalorie, i warto od czasu do czasu pozwolić sobie na takie szaleństwo, gdyż naukowcy dowiedli, że gorzka czekolada wspomaga odchudzanie. Wystarczy włączyć do diety 40g czekolady gorzkiej codziennie, by metabolizm znaczenie przyśpieszył, a co za idzie kilogramy ubywały.
Wbrew pozorom, po gorzką czekoladę mogą sięgać nawet chorzy na cukrzycę, ponieważ ma dość niski indeks glikemiczny 22 ptk, czyli tyle samo co np. grejfrut.
Z czym łączyć czekoladę by smakowała wybornie?
Tak naprawdę, możemy dodać wszystko, co lubimy. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Z czekoladą świetnie komponuje się świeżo zaparzone espresso, likiery, rum i przyprawy korzenne takie jak cynamon, kardamon, anyż, goździki, gałka muszkatołowa czy – jeśli chcemy takiego dodatkowego rozgrzania, to dodajmy szczyptę chili – zawarta w chili kapsaicyna zadziała przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Świetnym pomysłem jest również dodanie szczypty soli, która podkręca słodycz czekolady.
Jak zrobić czekoladę w domu?
Wystarczy podgrzać mleko, śmietanę 30%, dodać pokruszoną, gorzką czekoladę lub specjalne czekoladowe drażetki, które łatwo się rozpuszczają, dodać ulubione przyprawy korzenne i gotowe.
_________________________________________
Na gorącą czekoladę i nie tylko, zapraszamy niezmiennie do naszej Herbaciarni Czartoryskiej w Puławach.
Cały materiał z programu dostępny jest w linku poniżej:
https://dziendobry.tvn.pl/przepisy-kulinarne/goraca-czekolada-przepis-wlasciwosci-6583396
Czekolada do kupienia w sklepie on-line: