Odkrywamy tajemnice zielonej herbaty

 

Dziś w „Poranku z TVP3 Lublin” będziemy odkrywać tajemnice zielonej herbaty.

Szacuje się, że na świecie istnieje ponad 1000 rodzajów zielonej herbaty. Rodzaje zielonej herbaty różnią się od siebie nie tylko wyglądem, sposobem parzenia, smakiem, ale również właściwościami. Niektóre wykazują działanie pobudzające, niektóre uspokajają, inne pomagają w odchudzaniu, jeszcze inne wzmagają apetyt. Wachlarz właściwości i smaków jest imponujący.

Zielona herbat uprawiana jest gównie w Chinach, Japonii, w Indonezji, Tajwanie, Sri Lance  – czyli Wszędzie tam, gdzie mamy klimat subtropikalny.

Takimi najczęściej spotykanymi rodzajami zielonej herbaty są:

SENCHA

Sencha z wiosennych zbiorów jest to herbata szlachetna, o ciemnozielonej, głębokiej barwie, listki mają taki charakterystyczny połysk. Jest to herbata wysokoteinowa – a więc pobudzająca, ale też zdrowa, ponieważ zawiera cenne minerały i witaminy i mnóstwo polifenoli. Parzenie książkowe – 80 stopni, 3 minuty.

BANCHA

Jest delikatniejsza w smaku, pochodzi z późnych zbiorów oraz z niższych części krzewu herbacianego, a więc ma mniej teiny ale równie dużo minerałów co Sencha. Parzymy tak samo – 80 stopni, 3 minuty.

GUNPOWDER

Czyli „Proch strzelniczy” to herbata lubiana przez mężczyzn, gdyż charakteryzuje się zdecydowanym smakiem, z wyczuwalną goryczką, bardzo duża zawartość teiny. Jest najbardziej znaną spośród chińskich zielonych herbat. Obecnie jest produkowana również na Tajwanie i na Cejlonie (Sri Lanka). Nazwa herbaty (proch strzelniczy) związana jest z ciasnym zwinięciem listków o połyskującej barwie przypominającej proch strzelniczy. Parzymy podobnie jak Senchę – 80 stopni, 3 minuty.

TAIPING HOUKUI

To jest ciekawa herbata, bardzo rzadko spotykana. Płaskie, długie listki ze szczepu shida – te listki są formowane ręcznie, proces produkcji pracochłonny i czasochłonny. Parzymy najlepiej w wysokim naczyniu, tak by nie łamać tych spektakularnych listków. Napar bardzo przyjemny, delikatny i kwiatowy.

GYOKURO

Ekskluzywna zielona herbata japońska. Do celebrowania, taka na wyjątkowe chwile. O bogatym, morskim aromacie. Niezwykle zdrowa, bogata w cenne minerały. I to jest przykład herbaty, którą nie parzymy w standardowy sposób – tutaj wystarczy 60 stopni i 2 minuty, by z tych delikatnych listków wydobyć pełnię aromatu. Więcej o Gyokuro tutaj.

MATCHA

Wyjątkowa herbata japońska w postaci proszku, który jest bogaty w antyoksydanty. Wykazuje działanie antykancerogenne. Tutaj dzięki temu, że spożywamy cały liść dostarczamy sobie witaminy i minerały oraz substancje, które nie są rozpuszczalne w wodzie. A więc bogactwo polifenoli, witamin minerałów. Co ciekawe, matchę możemy dodać również do szejków, potraw i ciast.

Jeśli zainteresujemy się światem herbat, to z czasem będziemy w stanie ocenić jej jakość – ciemnoszmaragdowy kolor i ten charakterystyczny połysk to już jest dla nas znak, że mamy do czynienia z herbatą wysokiej jakości. zapach powinien być głęboki, przyjemny. Zwietrzałą herbatę łatwo rozpoznać, gdyż tak naprawdę przestaje pachnieć.

Więcej o zielonej herbacie znajdziesz tutaj.

 

 

Zapraszamy do http://www.herbaciarniaczartoryska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here