Młynek do kawy – najważniejsze urządzenie w kuchni!

 

Dziś o poranku w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o młynku idealnym! Czy taki istnieje? Czy młynek do kawy to potrzebne urządzenie? 

Młynek do kawy to najważniejsze urządzenie! Bez dobrego młynka nie przygotujemy dobrej kawy. Dobry młynek to podstawa dobrego naparu.

W procesie przygotowania kawy najważniejsze jest ziarno i jego obróbka. I w zależności w jaki sposób zamierzamy zaparzyć kawę – takie powinniśmy zastosować mielenie. Inaczej zmielimy kawę pod espresso, inaczej pod french press, a jeszcze inaczej pod drip czy chemex. Tu wszystko zależy od gradacji – czyli od stopnia grubości zmielonego ziarna.

Napar idealny czyli zmielony adekwatnie do długości czasu parzenia jest kompleksowy, zbalansowany, słodki i o przyjemnej kwasowości – czyli wszystko, co w naparze powinno być, zależy od zmielenia ziarna.

Jakich młynków warto użyć? 

Najlepszym wyborem będzie młynek żarnowy. Żaden inny. Żarnowe dzielimy na

 • ceramiczne
 • metalowe

i w zależności od tego, czego tak naprawdę oczekujemy i jakim budżetem operujemy, taki młynek wybieramy.

Na rynku dostępne są również młynki nożowe – zwane również udarowymi lub ostrzowymi, ale one nie mielą kawy, lecz ją tną. A dobre mielenie oznacza, że kawa ma zostać zmielona na drobinki równiej wielkości z jak najmniejszą ilością pyłu kawowego – młynek ostrzowy tego zadania nie wykona – posieka ziarna na kawałki różnej grubości i tak jedne drobinki ulegną nadekstrakcji, większe drobinki się niedoparzą, a duża ilość pyłu da nam w  konsekwencji napar o gorzkim smaku.

Lepszy jest ceramiczny czy stalowy?

I jeden i drugi ma swoje wady i zalety. Młynki ceramiczne są bardzo dobre, ale ceramika nie jest tak wytrzymała jak stal. I jeśli w kawie zdarzy się kamyczek, to młynek ceramiczny może się uszkodzić. Stal jest bardziej wytrzymała i zazwyczaj żarna są ostrzejsze.

Czy to wpływa na smak? 

To faktycznie wpływa na smak, ponieważ ostrza ceramiczne nie są tak ostre jak stalowe – co za tym idzie w zmielonej kawie może być więcej pyłu kawowego, co negatywnie wpływa na finalny smak kawy – kawa może być gorzka, cierpka i nieprzyjemna. Natomiast ostrza metalowe mielą ziarno w taki sposób, że tego pyłu praktycznie nie ma. Co więcej, frakcja będzie jednolita – czyli nie będzie różnicy w wielkości cząsteczek, a więc zaparzą się w tym samym czasie uwalniając aromat.

W młynkach stalowych stosuje się ostrza

 • stożkowe
 • płaskie

Płaskie możemy znaleźć w profesjonalnym sprzęcie baristycznym, takie młynki przeznaczone są do mielenia większych ilość kawy, stopień rozdrobnienia jest jednolity przy minimalnej ilości pyłu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze młynka? 

Na przeznaczenie pod jaką metodę potrzebujemy młynka. Są osoby, które całe życie piją espresso i nie uznają innej kawy – wtedy młynek elektryczny z możliwością mielenia drobnego sprawdzi się idealnie. Jeśli potrzebujemy młynka do metod przepływowych – a w metodach przepływowych ziarno mielimy dużo grubiej niż do espresso czy kawiarki,  – to młynek ręczny zupełnie wystarczy. Natomiast  jeśli jesteśmy otwarci na różne metody parzenia kawy wtedy płynna regulacja grubości mielenia i szeroki zakres frakcji – tutaj znów wygrywa młynek elektryczny.

Młynek ręczny świetnie sprawdzi się w podróży.  Nie zapewni nam tak równej gradacji, jak młynek elektryczny, ale jest za to bardziej poręczny.

Moim faworytem od wielu lat jest młynek elektryczny, żarnowy z ostrzem stożkowym. Jest nie do zdarcia. Jest to młynek Baratza Virtuoso ++

Najważniejsze cechy Virtuoso+

 • Cyfrowy timer: Dzięki tej funkcji możesz precyzyjnie ustawić czas mielenia, co zapewnia, że każda porcja kawy będzie równie doskonała. Nie musisz martwić się o różnice w smaku z powodu nierównego mielenia.
 • Opcja pulsacyjnego mielenia: Pozwala Ci na łatwą kontrolę nad ilością mielonej kawy. To idealne rozwiązanie, gdy potrzebujesz szybko zmielić tylko trochę kawy, bez konieczności ustawiania i uruchamiania całego cyklu mielenia.
 • Podświetlenie pojemnika na kawę: Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej Ci będzie kontrolować ilość mielonej kawy, szczególnie w słabym świetle. To mała, ale przydatna funkcja, która ułatwia użytkowanie młynka w każdych warunkach.
 • Stożkowe żarna ze stali: Zapewniają równomiernie zmieloną kawę, co jest kluczowe dla uzyskania doskonałego smaku i aromatu. Bez względu na to, czy preferujesz espresso, czy kawę przelewową, zawsze otrzymasz idealny przemiał.
 • 40 stopni regulacji mielenia: Ta funkcja pozwala Ci dostosować grubość przemiału do własnych preferencji i metody parzenia. Od drobnego przemiału pod espresso, po grubszą konsystencję idealną do dripa czy aeropressu, masz pełną kontrolę nad smakiem swojej kawy.
 • Ograniczenie prędkości mielenia do 550 RPM: Dzięki temu młynek działa cicho i generuje mniej ciepła, co chroni aromat i świeżość Twojej kawy. To oznacza, że możesz mielić kawę nawet wcześnie rano lub późno wieczorem, nie martwiąc się o hałas.
 • Nowoczesny design i kompaktowe rozmiary: Młynek ładnie komponuje się z wyglądem Twojej kuchni i nie zajmuje dużo miejsca. Elegancki i funkcjonalny, będzie świetnie wyglądał na blacie kuchennym.

Młynki wykorzystane w programie znajdziesz tutaj!

https://www.sklepsegafredo.pl/mlynki-do-kawy,c62.html

________________________

Cały odcinek  Dzień Dobry TVN o młynkach do kawy znajdziecie w linku poniżej”

https://dziendobry.tvn.pl/przepisy-kulinarne/jaki-wybrac-mlynek-do-kawy-by-cieszyc-sie-jej-smakiem-st7735337

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here