Herbaciany savoir-vivre

 

Dziś w Dzień Dobry TVN o herbacianych zasadach, które sprawią, że przyjmowanie gości na herbatę w naszym domu, będzie prawdziwą ucztą.

Zaproszenie na herbatę oznacza gościnność i  szacunek dla tradycji. Jeśli nie chcemy popełnić faux-pas przy naszych gościach, koniecznie pamiętajmy o kilku zasadach.

  1. Po pierwsze herbata musi być dobrej jakości i dobrze zaparzona.

Wybierając rodzaj herbaty na herbaciane przyjęcie – musimy być pewni, że dobrze ją zaparzymy. W dobrym tonie jest zapytanie naszego gościa, jaki rodzaj herbaty sobie życzy.  Warto w domu mieć przynajmniej 3 różne rodzaje dobrej jakościowo, liściastej herbaty (przykładowo czarną, zieloną czy białą). Wielkim nietaktem byłoby podać gościom zieloną herbatę w torebkach zalaną wrzątkiem.  I tutaj warto zerknąć na ściągawkę:

Zielona – generalnie to 80 stopni Celsjusza i 3 minuty (im bardziej szlachetna zielona herbata, tym temperatura niższa – np. Gyokuro – 60 stopni, 2 minuty, Taiping – 70 stopni, 3 minuty, Fukujyu – 60 stopni, 2 minuty).

Czarna, Pu-Erh  – biały wrzątek – 4 minuty

Biała – 70 stopni – 3 minuty,

A więcej o tym, jak poprawnie zaparzyć herbatę przeczytasz tutaj.

Warto parzyć herbatę w imbryku lub żeliwnym zaparzaczu z sitkiem, tak by po upływie czasu parzenia usunąć sitko z listkami i tym samym przerwać proces parzenia.

  • Warto parzyć herbatę zgodnie ze sztuką parzenia – wtedy mamy pewność, że napar będzie wysokiej jakości. Na stół zanosimy imbryk bez sitka w środku.
  • Wielkim faux-pas jest zalanie listków herbaty bezpośrednio w szklance (bez sitka) i wręczenie jej naszym gościom. Chyba już nikt tak nie robi na szczęście…
  1. Po drugie – ważna jest estetyka

Wskazane, by zadbać o imbryk i filiżanki w tej samej konwencji – mogą być z jednego kompletu lub utrzymane w jednej linii tematycznej (np. żeliwny, japoński imbryk i japońskie filiżanki z cienkiej porcelany lub zestaw z tego samego kompletu).

  • Najbardziej odpowiednim naczyniem do picia herbaty jest porcelana. Idealna filiżanka do herbaty powinna być zrobiona z cienkiej i delikatnej porcelany. Mogą być one również szklane lub fajansowe, jednak porcelana najlepiej i najszybciej rozgrzewa się, co ma istotne znaczenie przy serwowaniu naparu. Faktura szkła dodatkowo nie pozwala na ocenę smaku herbaty w odróżnieniu od delikatnej powierzchni porcelany, która łagodzi temperaturę i jest przyjemna w dotyku.
  • Tego, że filiżanka musi być bezwzględnie czysta, chyba nie trzeba wspominać.
  • Ładne akcesoria herbaciane, to prawdziwa uczta dla oka. Pijąc herbatę w pięknych filiżanka czujemy się wyjątkowo. Celebrujemy chwilę. A chyba o to chodzi, żeby nasz gość czuł się wyjątkowo.

A jak trzymać filiżankę?  – filiżankę trzymamy za uchwyt, nie wkładając palców w uchwyt. Trzymamy jedną ręką. Drugą ręką nie dotykamy filiżanki. I musimy pamiętać o tym, by mały palec nie pozostawał odchylony od reszty. To nietakt. Mały palec trzymamy blisko palca serdecznego.

Ważne – podnosząc filiżankę do ust należy patrzeć do środka filiżanki – zerkanie znad filiżanki jest postrzegane jako nieeleganckie.

  1. A co z łyżeczką ?

I tu jest cała filozofia.

  • Zgodnie z etykietą nasz gość powinien otrzymać łyżeczkę na spodku. To nieodłączny element, ale służy jedynie do mieszania herbaty.
  • Nie powinniśmy nabierać łyżeczką cukru, oblizywać łyżeczki czy bawić się nią.
  • Mieszać powinniśmy góra-dół (godzina 12.00-18.00) 3x.
  • Nie powinniśmy mieszać kręcąc koła w filiżance.
  • Nie powinno się stukać łyżeczką o brzegi filiżanki, należy to robić bezszelestnie. No i oczywiście – nie pijemy z łyżeczką w środku filiżanki. Po zamieszaniu należy odłożyć łyżeczkę na spodek. Taka mała łyżeczka, a tyle problemów…
  1. Co ze spodkiem?

Nigdy nie podajemy gościom samej filiżanki, bez spodka.  Nie powinniśmy go podnosić, jego miejsce jest na stole. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pijemy herbatę na stojąco.

  1. Co z cytryną i cukrem?

Według etykiety do herbaty używamy tylko cukru i mleka lub cukru i cytryny (koniecznie w bardzo cienkich plasterkach) – nigdy nie łączymy mleka i cytryny w jednej filiżance.

  • Do herbaty czarnej możemy podać: cukier, cytrynę, konfiturę, miód. Wszystkie te dodatki powinny znajdować się w małych słoiczkach lub miseczkach z osobnymi łyżeczkami.
  • Pamiętaj, że zawsze herbata powinna znaleźć się w filiżance jako pierwsza – potem można dodać dodatki. Cytryny nigdy nie wyciągamy z naparu. Ona zostaje tam już do końca.

Tych dodatków nie podajemy serwując herbatę zieloną, białą, oolong czy żółtą.

  1. Ciasteczka?

Jak najbardziej. Ciastka, herbatniki korzenne czy ciasto z kremem jest miłym dodatkiem do herbaty. Ważne, by nie moczyć ich w herbacie.

  1. Co jeszcze?

Najważniejsza jest atmosfera, którą tworzymy w trakcie przyjęcia gości. Jeśli atmosfera jest miła, to na wszelkie niedociągnięcia można przymknąć oko.

___________________________________________

Cały materiał z programu:

https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/jak-prawidlowo-pic-herbate-porady-ekspertki-st7791807

Dzień Dobry TVN, 26.02.2024

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here