Matcha – jadeitowe złoto w proszku

Matcha, herbaciarniaczartoryska.pl

 

Matcha to ekskluzywna, japońska herbata typu Gyokuro w postaci sproszkowanej. Jest ona znakomitym źródłem witamin, aminokwasów, minerałów no i oczywiście polifenoli. Matcha to absolutny faworyt jeśli chodzi o zawartość antyoksydantów. Dzieje się tak dlatego, że pijąc matchę spożywamy cały liść w postaci proszku, a więc również substancje nierozpuszczalne w wodzie.  Oto jakie dobroczynne działanie wykazuje Matcha:

  • Matcha jest największym źródłem antyoksydantów – substancji, które wykazują działanie przeciwstarzeniowe oraz hamujące rozwój chorób
  • Matcha sprzyja utrzymaniu koncentracji bez stanu pobudzenia organizmu
  • obniża poziom cholesterolu i pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej
  • obniża ciśnienie krwi
  • pomaga w detoksykacji organizmu z względu na dużą zawartość chlorofilu
  • w kosmetyce – maseczka z Matchy bogata w antyoksydanty pomaga zrewitalizować skórę wygładza ją, odżywia i wyrównuje koloryt,

Badania przeprowadzone w 2003 roku na Uniwersytecie w Colorado wykazały, że herbata Matcha zawiera aż 137 razy więcej antyoksydantów niż zwykła zielona herbata! Ponadto, zawartość antyoksydantów w tym rodzaju herbaty jest wyższa niż w innych produktach słynących z podobnych właściwości – jagód goi, owoców granatu czy zielonych warzyw.

Co więcej, Matcha charakteryzuje się wysokim stężeniem katechin, najsilniejszych przeciwutleniaczy, które znane są z działania przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego, jak również wzmacniania układu odpornościowego.

Jedną z ważnych katechin występujących w matchy jest EGCG (galusan epigallokatechiny) – organiczny związek chemiczny o silnym działaniu przeciwnowotworowym. EGCG nie rozkłada się pod wpływem wysokiej temperatury, zatem herbata Matcha może być napojem zalewanym gorąca wodą, nie tracąc przy tym swoich właściwości leczniczych.

Ponadto,  w Machy znajdziemy dużą zawartość L-teaniny – aminokwasu z grupy α-aminokwasów niebiałkowych, który wspomaga wysoki stopień relaksacji umysłowej przy jednoczesnym zachowaniu dużej czujności. L-teanina ułatwia wprowadzanie mózgu do pracy w częstotliwości fal alfa, które występują jedynie w stanie głębokiej relaksacji umysłu. W około 250 ml Matchy znajduje się 46 mg L-teaniny – pięciokrotnie więcej niż w zwykłej zielonej herbacie. Relaksujące właściwości L-teaniny równoważą pobudzające działanie teiny, zatem Matcha sprzyja utrzymaniu koncentracji bez stanu pobudzenia organizmu. Polecana więc jest osobom, które pracują umysłowo, uczą się lub przygotowują do egzaminów.

A teraz słowo o samej produkcji. Otóż krzewy herbaciane dorastają w dużym zacienieniu, a kilka tygodni przed zbiorem są przykrywane bambusowymi matami, co powoduje spowolnienie procesu wzrostu, nadając przy tym ciemnozielonego koloru liściom. Po zbiorze listki sa mielone za pomocą kamiennych, granitowych żaren na jednolity proszek, który rozpuszcza się całkowicie po zaparzeniu. Proces produkcji Matchy jest bardzo czasochłonny, gdyż do przygotowania zaledwie 50g Matchy potrzeba aż dwóch godzin.

Najlepszej jakości Matcha, pochodząca z najstarszych drzew herbacianych, dedykowana jest do Chanoyu – japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Ceremonia ta jest określana jako Droga Herbaty, natomiast sam proces parzenia herbaty jest dość skomplikowany, czasochłonny i wymagający wyższego stopnia wtajemniczenia. Przeprowadza ją sam mistrz herbaciany ze specjalnymi uprawnieniami. Chanoyu określane jest jako droga wiodącą do doskonałości ciała i ducha, będąca wyrazem buddyjskiej filozofii zen.

Do tradycyjnego zaparzenia zielonej herbaty potrzeba:

– bambusowy pędzelek (tak zwany chasen)

– bambusową łyżeczkę (chashaku)

– czarkę (matchawan)

Parzenie:

  • do czarki nasyp ok. 2g zielonej herbaty (1,5-2 bambusowych łyżeczek, 1-łyżeczka zwykła);
  • zalej świeżoprzegotowaną wodą (ok.70ml – 100ml) ostudzoną do temperatury 60-70 stopni Celsjusza;
  • wymieszaj energicznie pędzelkiem;
  • postaraj się rozprowadzić proszek po całości naparu (nie trzyj o dno czarki, ponieważ możesz uszkodzić pędzelek);
  • aby pozbyć się większych pęcherzyków powietrza, pod koniec mieszania zmniejsz prędkość, wyjmując jednocześnie pędzelek, w taki sposób,że muskasz na końcu tylko powierzchnię pianki;
  • staraj się wypić napar szybko, aby pianka nie opadła;
  • po wypiciu powinna zostać tylko odrobina pianki;

Na szczęście Matchę można również zaparzyć w prostszy sposób, nie wymagający znajomości nazw narzędzi potrzebnych do tego procesu. Wystarczy nam imbryk, filiżanka lub czarka, sitko i łyżeczka.

Aby przyrządzić doskonały napar bez użycia fachowych narzędzi należy wsypać miarkę sproszkowanej herbaty – ok 2g na 100ml wody, do czarki, zalać wodą przegotowaną i ostudzoną do 60-70C i delikatnie mieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia sie grudek matchy. Można Matchę uprzednio przesiać przez sitko, wtedy sproszkowana herbata szybciej się rozpuści i unikniemy grudek.

Poza tym zachęcam do eksperymentowania z ilością Matchy – można wsypać więcej proszku i mniej wody, lub na odwrót i parzyć zgodnie ze swoimi preferencjami.

Ja często dodaję Matchę kulinarną (Japan Matcha Bio Culinary z późnych zbiorów) do koktajli, deserów lub nawet lodów. Wtedy przemycam trochę ‚zdrowia’ nawet do słodkości, które uwielbiam. 🙂 Lody z Matchą tutaj.

Uwielbiam również jej kosmetyczne zastosowanie – Maseczki z Matchą tutaj