We wtorek – 29 września, byliśmy gośćmi programu Dzień Dobry TVN. To właśnie tego dnia przypada Święto Kawy. W kawiarence Dzień Dobry TVN z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem parzyliśmy kawę na kilka sposobów i rozmawialiśmy na temat kawy.
Co składa się na to, jak smakuje kawa?
Na to jak finalnie smakuje kawa, wpływa wiele czynników. Ważne jest samo ziarno – odmiana, region pochodzenia, sposób obróbki i wypalenia, gradacja – czyli sposób zmielenia oraz to, w jaki sposób tę kawę zaparzymy.
Dlaczego kawa jest czasem kwaśna, a czasem gorzka?
O kwasowości kawy decyduje przede wszystkim jej odmiana, ale także sposób wypalenia – im jaśniej wypalona kawa, tym bardziej kwaskowa, owocowa. I tutaj trzeba rozróżnić – kwasowość – czyli przyjemny, owocowy posmak, od kwaśności – czyli niepożądanego posmaku. Dobrej jakości arabiki charakteryzuje przyjemna kwasowość, słabej jakości – drażniąca kwaśność. Zbyt kwaśna może być również wtedy, gdy jest niedoparzona – czyli zmielona zbyt grubo, zbyt mało rozpuszczonych substancji z kawy przedostało się do naparu. Zbyt gorzka może stać się wtedy, kiedy jest zbyt drobno zmielona i gradacja jest niedostosowana do metody parzenia – zasada jest taka, że im grubsze mielenie, tym kontakt z wodą może być dłuższy, im drobniejsze mieleniem, tym kontakt krótszy. Jeśli ziarno jest zmielone zbyt drobno i ma zbyt długi kontakt z wodą – może dojść do nadekstrakcji i powodować gorycz.
Czy kawa jest zdrowa?
Rzeczywiście miłośnicy kawowych naparów mogą pić kawę z czystym sumieniem, a to dlatego, że w ostatnich latach naukowcy z całego świata publikują bardzo pozytywne raporty, dotyczące wpływu kawy na zdrowie człowieka.
Okazuje się bowiem, że kawa, która była obwiniana o powodowanie wielu poważnych chorób, jest świetnym antidotum na choroby cywilizacyjne – w tym nawet choroby nowotworowe.
Co więcej, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, prof. Mirosław Jarosz, w 2016 roku umieścił kawę w swojej Piramidzie Zdrowego Żywienia, gdyż jak twierdzi umiarkowane picie naparów kawy poprzez zawarte w nich silne związki polifenolowe, wzmacnia potencjał antyoksydacyjny organizmu.
Poza tym kawa wspiera leczenie migreny, pozytywnie wpływa na stan wątroby, poprawia krążenie krwi, wspomaga odchudzanie – poprawia metabolizm, zmniejsza ból mięśni i zwiększa wytrzymałość w czasie treningów, zmniejsza ryzyko depresji i redukuje stres.
Co ciekawe, naukowcy dokonali rewolucyjnego odkrycia, że kawa zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera, aż o 50% i może być wykorzystywana w jej leczeniu.
Czy są jakieś mity związane z piciem kawy?
Jest ich mnóstwo. Chociażby taki, że kawa wypłukuje magnez z naszego organizmu – kawa w umiarkowanych ilościach nie wypłukuje magnezu – wręcz go uzupełnia, gdyż jedna filiżanka kawy stanowi aż 5% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.
Kolejny mit to, że kawa powoduje nadciśnienie – okazuje się, że kawa pita regularnie i w rozsądnych ilościach nie wpływa na powstanie nadciśnienia, mitem jest również to, że kawa szkodzi sercu – a jest wręcz przeciwnie – okazuje się ,że kawa chroni nasze serce, a dokładnie polifenole w niej zawarte hamują powstawanie zmian miażdżycowych w naczyniach.
Jak zaparzyć w domu kawę
Nie musimy kupować ekspresu, by cieszyć się w domu dobrą kawą. Możemy zaparzyć kawę metodami alternatywnymi – czyli na przykład – Chemex, Drip, French Press, Kawiarka. Na początek naszej przygody proponuję jedno z najtańszych urządzeń dostępnych na rynku, które świetnie parzy kawę. Jest to French Press.
To metoda dla tych, którzy lubią poczuć kawę w pełni. Jak wiemy papierowe filtry zatrzymują część olejków, dlatego kawa parzona z użyciem filtrów jest klarowna, czysta, orzeźwiająca. Jeśli zaparzymy kawę we French Press’ie otrzymamy napar bogaty, aromatyczny, o jedwabistej cielistości.
Samo przygotowanie kawy jest bardzo proste – wystarczy kilka minut, by cieszyć się wspaniałym smakiem świeżo parzonej kawy. Jest to jednocześnie jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na przyrządzenie doskonałej kawy w domu. Główną zaletą tego typu urządzenia jest możliwość odseparowania fusów od naparu właśnie za pomocą prostego tłoka z sitkiem.
Istotny jest również młynek – to połowa sukcesu. Nic nie jest w stanie równać się z aromatem świeżo zmielonej kawy.
Parząc kawę we francuskiej prasce można sięgnąć po kawę wypalaną do espresso, blendy arabiki i robusty, single, jak i ziarna do metod przelewowych – wszystko w zależności od preferencji, gustu! W skrócie – możecie użyć ulubionych ziaren, a French Press wydobędzie z nich głębokie, pełne aromaty.
- zagotuj świeżą wodę, chwilę odczekaj – powinna mieć temperaturę około 94-96°C,
- przepłucz naczynie gorącą wodą, aby go ogrzać,
- zmiel grubo kawę – zbyt drobne mielenie może przytkać sitko, wsyp kawę do french pressa – na 500ml wody użyj 30g kawy (czyli na każde 100 ml wody – 6g kawy)
- zalej kawę połową ilości wody, po 30s wlej resztę wody i dokładnie wymieszaj – zapewni to równomierną ekstrakcję,
- po upływie 3 minut kawa jest gotowa – wystarczy przykryć kawę pokrywą z tłokiem i przecisnąć,
- przelej kawę do naczyń – unikaj sytuacji, gdy trochę kawy pozostanie we french pressie – ona cały czas będzie się parzyć, a parzenie dłuższe niż 3-4 minuty sprawi, że kawa będzie przeparzona, gorzka, nieprzyjemna w smaku.
Najlepiej metodą prób i błędów znaleźć swój ulubiony sposób parzenia kawy – można eksperymentować z ilością kawy, gradacją oraz czasem parzenia. Po kilku próbach z pewnością znajdziecie najlepsze rozwiązanie, czego serdecznie życzę 🙂
Czytaj więcej na: https://dziendobry.tvn.pl/a/krolestwo-za-dobra-kawe-co-warto-wiedziec-na-temat-tego-napoju?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste
Film z kawiarenki : https://dziendobry.tvn.pl/a/krolestwo-za-dobra-kawe-co-warto-wiedziec-na-temat-tego-napoju
www.herbaciarniaczartoryska.pl
Jak zawsze merytorycznie, rzeczowo i przejrzyście. Wierzę, że bez wyszukanych gadżetów można zaparzyć bardzo dobrą kawę. Zgadzam się z tym, że podstawą jest dobrej jakości ziarno. Kupuje kawę w Herbaciarni Czartoryskiej i zawsze jestem zadowolona z jej jakości. Gratuluję bardzo udanego występu w telewizji, proponuję, aby Herbaciarnia Czartoryska zainicjowała akcję „Puławy stolicą kawy”!
Popieramy tę inicjatywę 🙂 Dziękujemy
🙂