White Tea Flowery Pekoe – ekskluzywna biała herbata

 

Przykład najszlachetniejszej białej klasycznej herbaty. Zachwyca niespotykaną strukturą liścia i pięknym, jasno-seledynowym naparem.

Pochodzący z północno-wschodniej części prowincji Fujian rarytas jest uznawany za najcenniejszy w swojej klasie. Nazywana „imperial” ze względu na jakość jak i ograniczone zbiory, które odbywają się tylko kilka dni w roku w okresie wiosennym. Zbierane są ręcznie tylko najmłodsze pączki.

Prawdziwa herbata biała produkowana jest w trzech miejscach w północno-wschodniej części Fujijan: w okręgu Fading, Jianyang i Zhenghe.

Nazwa tej grupy herbat pochodzi od biało-srebrzystego odcienia młodych listków Camellia sinensis w większości pączków i pierwszych listków z licznymi delikatnymi włoskami. Proces produkcji białych herbat jest dość krótki i ograniczony do naturalnego suszenia i podgrzania listków. Nie ingeruje się tu w strukturę listków, nie rolluje się ich ani nie zwija.

Brak fermentacji i krótka obróbka listków sprawia, że białe herbaty zachowują szereg cennych walorów smakowych i zdrowotnych. O wpływie herbaty na zdrowie możesz przeczytać tutaj.

Srebrzyste pączki White Tea Flowery Pekoe po zaparzeniu pęcznieją i nabierają połyskującej seledynowej barwy. Słomkowo-seledynowy napar urzeka subtelnością smaku. Zauważa się kwiatową nutę o akcencie lilii. Z czasem pojawia się bardzo delikatny posmak karmelu.

Polecam miłośnikom ekskluzywnych herbat, ceniącym subtelność i aksamitność w smaku o łagodnym charakterze bez goryczki. Jeśli chcecie zrobić prezent miłośnikowi białych herbat, wybór tej herbaty to będzie strzał w dziesiątkę.

Parzenie White Tea Flowery Pekoe wymaga staranności. Po pierwsze woda musi być swieżo zagotowana i ostudzona do temperatury ok. 70-80 stopni C, parzymy przez 7-15 minut.

Zaparzacz którego użyjemy powinien być duży, tak aby liście mogły się swobodnie wyekstrahować i powinniśmy pamiętać, że listki w czasie parzenia pęcznieją.

Polecam 2-krotne parzenie, ponieważ drugie parzenie wydobywa z tej herbaty jeszcze przyjemniejsze, kwiatowe akordy, a nawet – jak niektórzy twierdzą – nuty białej czekolady. Polecam delektowanie się tej ekskluzywnej herbaty bez dodatków. I bez pośpiechu…