Herbata oolong uprawiana tradycyjnie m.in. w chińskiej prowincji Fujian, w warunkach laboratoryjnych niszczy komórki raka piersi – wynika z najnowszych badań. Tak samo jak zielona herbata.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Saint Louis w Missouri (USA) zbadał wpływ różnych rodzajów herbaty na komórki raka piersi. Przeprowadzili testy na komórkach aż sześciu rodzajów raka piersi, w tym ER-positive, PR-positive, HER2-positive i triple-negative. Wyniki badań opublikowali niedawno w „Anticancer Research”.
Chore komórki poddano działaniu skoncentrowanych związków zawartych w popularnych rodzajach herbaty, wypijanych codziennie do śniadania lub podwieczorku niemal na całym świecie – zielonej, czarnej, oolong i fermentowanej. Następnie zbadano poziom uszkodzenia DNA oraz wszelkie inne zmiany w morfologii komórek.
Okazało się, że – poza herbatą zieloną – na komórki rakowe oddziaływała jedynie herbata oolong. Zahamowała wzrost wszystkich komórek rakowych. Nie zaobserwowano tego w przypadku herbaty czarnej i fermentowanej.
„Herbata oolong, podobnie jak zielona, może indukować uszkodzenie i rozszczepienie DNA oraz wpływać hamująco na rozwój komórek raka piersi, proliferację i powstawanie nowotworów. Ma także duży potencjał jako element chemoprewencyjny przeciwko rakowi piersi” – mówi dr Chunfa Huang, główny autor badania, profesor na Uniwersytecie Saint Louis.
Ci sami naukowcy przeanalizowali dane na temat zachorowań na raka piersi w Chinach oraz w prowincji Fujian. Okazało się, że u ludzi, którzy mieszkają w regionie słynącym z upraw herbaty oolong, prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi jest o 35 proc. mniejsze w porównaniu z narodową średnią.
Herbata Oolong zawiera mniej teiny od herbat zielonych czy czarnych, dlatego też jest łagodniejsza dla żołądka i nie wykazuje działania pobudzającego. Można ją śmiało pić wieczorem. Poza tym jest bogatym źródłem polifenoli, zawiera mnóstwo składników mineralnych i witamin.
Parzenie herbat typu Oolong:
- świeżo przegotowana woda o temp. 85-90 stopni C, przez 1-3 minuty. Te same listki można parzyć do 2 razy, przy czym za każdym razem wydłużamy czas parzenia o 1 minutę,
- jeśli chcemy, aby napar był bardziej intensywny – zwiększmy ilośc suszu, ale nie wydłużajmy czasu parzenia,
- w przypadku Oolongów długo prażonych – należy listki przepłukać zimną wodą – ma to na celu „obudzenie” liści przed zaparzeniem, a samo parzenie trwa nie dłużej niż minutę, każde kolejne wydłużamy o kilkadziesiąt sekund,
- najlepsze Oolongi można parzyć nawet do kilkunastu razy.
Źródło: Puls Medycyny https ://pulsmedycyny.pl/herbata-oolong-moze-odgrywac-wazna-role-w-profilaktyce-raka-piersi-952630 Podpis: AR
photo: https://www.medicalnewstoday.com