Cold Brew – herbata na zimno!

 

Lato zbliża się wielkimi krokami – za oknem słonecznie i gorąco. A to oznacza, że Iced Tea będzie królowała w tym sezonie.

Jeśli w taki słoneczny, upalny dzień pragniemy orzeźwienia – Cold Brew sprawdzi się znakomicie. Szczególnie polecana jest zielona i biała herbata, która delikatnie wychładza organizm.

Co to jest COLD BREW?

Cold brew to metoda przyrządzania napojów bez traktowania ich gorącą wodą. Susz herbaciany czy zmielone ziarna kawy zalewamy tutaj wodą o temperaturze pokojowej. I już! To dziecinnie proste.  Taka herbata „parzona” na zimno ma oryginalne walory smakowe, jest delikatniejsza w smaku i świetnie chłodzi w upalne dni.

Dlaczego? Otóż, podczas takiego parzenia wydziela się zdecydowanie mniejsza ilość teiny i katechin, co sprawia, że napar jest delikatniejszy w smaku, mniej goryczkowy. Powstaje naturalna, domowa ice tea, która nie zawiera substancji polepszających smak, syntetycznych aromatów, barwników czy słodzików. Jest bogata w minerały, witaminy i moje ulubione – polifenole :-)!

Na sklepowych półkach często możemy spotkać wyroby typu Ice Tea – są to napoje wzbogacone ekstraktem z herbaty (zazwyczaj czarnej) ale, tak naprawdę z herbatą mają niewiele wspólnego. W składzie takich wyrobów możemy spotkać zazwyczaj na drugim miejscu cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, aromaty, kwas cytrynowy, barwniki, a samej herbaty jest tam ok 0,12%.

Jakie herbaty najlepiej wybrać do COLD BREW?

Parzenie na zimno uwalnia z herbacianych liści znacznie mniej teiny oraz garbników, które nadają herbacie cierpki smak. Napar jest delikatniejszy, łagodniejszy w smaku. Na zimno można parzyć nie tylko czarną, białą czy zieloną herbatę, ale także yerba mate, rooibos, herbaty ziołowe czy owocowe.

Ważne, by do zaparzania herbaty metodą cold brew użyć dobrej jakości suszu (tutaj niedopuszczalne jest używanie herbaty w torebkach!) i dobrej jakości wody – może być przefiltrowana lub niegazowana mineralna.

Jeśli wybierzemy dobrej jakości herbatę, możemy cieszyć się cold brew podwójnie – liście z naparu, który przygotowaliśmy możemy odcedzić i zalać zimną wodą ponownie, wydłużając cały proces o 6-7 godzin. Tu znajdziesz wysokiej jakości herbaty białe, herbaty zielone oraz zioła nadające się do parzenia metodą cold brew.

Jak zrobić domowe COLD BREW?

Należy pamiętać że:

  • dobrej jakości woda powinna mieć temperaturę pokojową – więcej o odpowiedniej wodzie do parzenia herbaty pisałam tutaj
  • do parzenia metodą cold brew używamy 2x więcej suszu niż do klasycznego zaparzania herbaty gorącą wodą,
  • najlepiej użyć do tego szklanego, dużego dzbanka,

Do szklanego litrowego dzbanka  nasypujemy herbatę

  • 5 łyżek stołowych suszu (około 30g), zalewamy wodą,
  • pozostawiamy w temperaturze pokojowej na 1-2 godziny,
  • po tym czasie wstawiamy do lodówki i tam pozostawiamy na 6-8 godzin,
  • jeśli użyjemy wysokiej klasy suszu, możemy pozostawić napar w lodówce nawet do 12 godzin, co więcej – liści możemy użyć ponownie,
  • jeśli używamy suszu owocowego – parzymy 12 godzin.

Ja użyłam mojej ulubionej Banchy – Bancha Malina&Cytryna – jest idealna na upały.

Gotowy napar podajemy z kostkami lodu, plasterkami cytryny, limonki lub innych świeżych owoców.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here