Dorsz z karmelizowaną pigwą i dyniowym purée

 

Sezon na dynię i pigwę w pełni. Mam dla Was prosty przepis na efektowne danie, które łączy delikatność kremowej, słodkiej dyni z wyrazistym, kwaskowym charakterem pigwy. Dorsz atlantycki komponuje się z tymi dwoma składnikami idealnie.

Polędwiczki z dorsza atlantyckiego na purée z dyni, podane z karmelizowaną pigwą to danie naprawdę proste.

Potrzebujemy:

  1. dorsz
  2. puree z dyni
  3. karmelizowana pigwa

dodatkowo: 400ml śmietany 18%, 100ml mleka, masło, sól, pieprz kolorowy świeżomielony, koper świeży, 3 łyżki cukru pudru;

DORSZ

Polędwiczki z dorsza atlantyckiego (pakowane hermetycznie, do kupienia w każdym markecie) należy:

  • rozmrozić – najlepiej rozmrażać całą noc w lodówce. Starajcie się unikać rozmrażania w ciepłej wodzie – ryba będzie się wtedy rozpadać;
  • umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym,
  • oprószyć sowicie solą (sowicie! Soli nie należy żałować – zbrodnią jest, gdy ryba jest niesłona), kiedy przygotowuję ryby, nie przesadzam z dodatkiem innych przypraw – tutaj sól i pieprz zdecydowanie wystarczy. Dodatek zbyt wielu ziół może ‚zabić’ naszą delikatną rybę;
  • na patelni rozgrzać masło, podsmażyć polędwiczki z każdej strony (wystarczy po 30 sekund);
  • przełożyć do większego rondla, zalać śmietaną 18%, oprószyć świeżo mielonym pieprzem kolorowym, przykryć i dusić na bardzo wolnym ogniu około 1 godzinę;

PUREE Z DYNI

W tym czasie możemy zrobić puree z dyni. Dynię – najlepiej Hokkaido – pieczemy dokładnie tak samo, jak do zupy kremowej z karmelizowaną dynią. Myjemy, usuwamy pestki, dzielimy na mniejsze części i pieczemy 45 minut/ 160 stopni C.

Z upieczonej dyni możemy zdjąć skórkę i zblendować ją z dwiema łyżkami masła i 100ml mleka. Blendujemy na gładką masę i doprawiamy solą.

KARMELIZOWANA PIGWA

Pigwa, zwana równiez „polską cytryną” to nie tylko bogate źródło Witaminy C, ale także Tiaminy, Ryboflawiny, Niacyny, Witaminy B6, Kwasu foliowego, Witaminy A. Zawiera również minerały takie jak: Wapń, Żelazo , Magnez , Fosfor , Potas , Sód , Cynk.

Pigwa jest szczególnie ceniona w okresie jesienno-zimowym, gdyż wzmacnia układ odpornościowy i jest pomocna w leczeniu przeziębień i grypy. Poza tym, ma działanie przeciwzapalne, wspomaga odchudzanie, regeneruje wątrobę, reguluje poziom cholesterolu i obniża poziom cukru we krwi, zapobiega wymiotom, biegunce oraz wzdęciom.  Pektyny zawarte w owocach pigwy wiążą metale ciężkie i pomagają usuwać je z organizmu.

Potrzebujemy:

  • 5-6 owoców pigwy
  • 4 łyżki wody
  • 3 pełne łyżki cukru pudru

Pigwę obieramy, kroimy w drobną kosteczkę. Do garnka z grubym dnem wlewamy wodę, wrzucamy pigwę i dusimy wszystko przez 3 minuty. Dodajemy cukier i wszystko karmelizujemy na wolnym ogniu przez 10 minut – do momentu, aż sos będzie zredukowany do konsystencji żelu. Pigwa nabierze z czasem złotej barwy. A dom wypełni się cudownym, miodowym aromatem…

Smacznego 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here