Kawa Yemen Mocha Matari – jemeński napój bogów

 

Kawa Yemen Mocha Matari to jedna z moich ulubionych kaw. Aromat tej kawy jest wyjątkowo bogaty i złożony. I pomimo tego, że jest to 100% arabica, kwaskowość jest bardzo zbalansowana. Niesamowicie aromatyczna, pełna słodkich, korzenno-czekoladowych nut. I co najważniejsze, jest to kawa organiczna, uprawiana tradycyjnie bez substancji chemicznych i nawozów.

Kawa ta uprawiana jest w regionie Bani Matar w środkowej części Jemenu, plantacje położone są na znacznych wysokościach – od 2 do 2,4 tys. m n.p.m., na obszarze skalistym, surowym i dość trudnym pod względem upraw. Niemniej jednak bazaltowa, niezwykle bogata w krzemionkę i magnez gleba – sprzyja wzrostowi kawowca. Bliskość Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej oznacza, że wietrzny klimat jest niezwykle sprzyjający uprawie kaw, mimo że skaliste tereny upraw są raczej ubogie w wodę.

I to chyba jest tajemnicą smaku tej wspaniałej kawy – ograniczony dostęp do wody przekłada się na proces dojrzewania owoców – spowalnia go i wydłuża, a tym samym optymalizuje. Kawa ta produkowana jest w małych ilościach, przez co zyskuje na jakości, gdyż przeżywają tylko najzdrowsze i najbardziej odporne na warunki atmosferyczne owoce. A brak wody sprawia, że cały bukiet smakowy jest mocno skondensowany w owocach.

Owoce Mocha Matari są drobne, lecz w smaku nieprawdopodobnie skoncentrowane. Uprawia się je na niewielkich, tradycyjnych plantacjach i zbiera się metodami tradycyjnymi – ręcznie. Następnie po zbiorach wystawia się na słońce na okres od 10 dni do 2 tygodni. Po wysuszeniu, z owocu kawy zdejmowana jest wyschnięta łupina owocu.

Kawa Yemen Mocha Matari to znakomita arabika o rasowym smaku. W aromacie delikatnie słodka, z wyraźnymi akcentami czekolady, przypraw korzennych, bakalii po korę cedrową. W naparze wyczujemy czekoladę, winogrona, nuty cynamonu i kardamonu. Kwaskowość tej kawy jest wyczuwalna w bardzo delikatny, niedominujący i nienarzucający się sposób. Stanowi odświeżające wykończenie tej doskonałej, pod każdym względem kawy. Mocha Matari to kawa fenomenalna i na długo zapadająca w pamięć.

http://www.coffeeshrub.com

JEMEN – OJCZYZNA KAWY

Jemen jest producentem kawy już od czasów starożytnych, kawa Mocha na przestrzeni wieków była wzorcem dla całego świata kawy. Pierwsze sadzonki kawy znalazły się Yemenie blisko 800 lat temu. Jemen obok Etiopii jest uważany za ojczyznę kawy, ale to właśnie Jemeńczycy jako pierwsi zasadzili kawę.

Obecnie kawa jest uprawiana wzdłuż całego równika na ziemi ale to właśnie kawa z Jemenu jest wzorcem klasycznego smaku i wysokiej jakości. Dlatego też, odniosła sukces na rynkach całego świata.

http://www.history.com/news/history-lists/a-history-of-coffee-in-10-buzzwords/print
http://www.history.com/news/history-lists/a-history-of-coffee-in-10-buzzwords/print

Nazwa Jemen Mocha pochodzi od nazwy portu na wybrzeżu Morza Czerwonego, z którego kawa jest eksportowana na cały świat. Mocha to nazwa-marka kawy o najwyższej reputacji. Warto zwrócić uwagę, że nazwa Mocha Coffee, w wielu krajach jest używana jako nazwa kawy, niestety nie ma zwykle ona nic wspólnego z jemeńska Mocha Coffee. Plantacje kawy w Jemenie znajdują się na różnych wysokościach od 1 800-2 200 m. n.p.m. Najlepsze warunki do uprawy kawy zwykle znajdują się na wysokości wyższej niż 1 800 m n.p.m. Kawa z Jemenu ma dwie popularne nazwy: ogólnoświatową Mocha Coffee i Arabs Coffe (Kawa arabska). Tak jak w innych krajach produkujących kawę, tak samo w Yemenie kawa jest dodatkowo znakowana miejscem upraw, takim jak  Matari Coffee, Hamadi Coffee, Haiymi Coffee, Bura’ee Coffee, Harazi Coffee,  i Odaini Coffee. Warto dodać, że Mocha to również nazwa dla odmian arabiki uprawianych w Jemenie.

Kawa z Jemenu jest dzielona na 3 klasy w zależności od jakości ziarna. Najwyższa jakość to dwie kawy Matari i Ismaieli, pozostałe klasy  to Sanani i trzecia to Haiymi.

Kawa Yemen Mocha Matari to klasyka zarówno aromatu jak i smaku. Jest to kawa idealna zarówno do parzenia w ekspresie ciśnieniowym jak i alternatywnych metod. Zachwyca aromatem i daje wspaniałą, orzechową, gęstą cremę.

Gorąco polecam, gdyż bez wątpienia jest to jedna z najlepszych kaw jakie do tej pory piłam.

Kawa Yemen Mocha Matari dostępna w Herbaciarni Czartoryskiej. Link bezpośrednio do produktu tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here