Kopi Luwak – kosztowny rarytas

 

Kopi Luwak to gatunek kawy, który pochodzi z Indonezji i Javy. Jest najdroższą kawą na świecie. Kilogram ziaren może kosztować nawet do 1000 euro, głównie dlatego, że roczne zbiory nie przekraczają 400 kg, a zbiór jest o wiele trudniejszy niż w przypadku większości kaw.

Kopi Luwak wytwarzana jest z ziaren kawy, pozyskiwanych z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych, łaskuna muzang (Paradoxurus hermaphroditus) nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie znanego pod nazwą luwak.

Łaskun muzang jest zwierzątkiem wszystkożernym i często niszczy plantacje owocowe. Bardzo chętnie zjada owoce kawowca. Rzekomo wybiera tylko najlepsze i najbardziej dojrzałe owoce, a zatem takie, które skrywają najwyższej jakości ziarna kawy. Miąższ owoców zostaje strawiony, a nasiona nadtrawione przez enzymy trawienne i lekko sfermentowane przez bakterie produkujące kwas mlekowy  a następnie wydalane. Zebrane ziarna są czyszczone i wysyłane do palarni, gdzie następuje ich odpowiednie wypalenie.

Niestety, wysoka cena skupu Kopi Luwak skłania mieszkańców terenów, na których występują cywety, do ich odławiania i hodowli. Takim działaniom mocno sprzeciwiają się ekolodzy, ponieważ zwierzęta sztucznie odżywiane, są często przekarmiane dla uzyskania jak największej ilości końcowego produktu. Wtedy jakość kawy drastycznie spada a same zwierzęta giną.

Kopi Luwak jest kawą tak niezwykłą, że nie każdy wierzy w jej istnienie. To, że istnieje, nie ulega wątpliwości, ale wątpliwa jest często oryginalność kupowanych ziaren tej kawy. Niesamowite jest również to, że gdy porówna się szacunkowo jej roczną produkcję i sprzedawaną ilość, okazuje się, że sprzedaje się jej więcej niż zbiera. Można więc wywnioskować, że duża część ziaren nie jest produktem oryginalnym a jedynie produktem sprzedawanym pod szyldem Kopi Luwak.

Jak więc rozpoznać prawdziwą Kopi Luwak? Otóż główna różnica tkwi w smaku. Oryginalna Kopi Luwak, w przeciwieństwie do innych palonych kaw jest łagodniejsza i po przełknięciu nie pozostawia charakterystycznego gorzkiego smaku w ustach.

Dzieje się tak, ponieważ podczas trawienia zewnętrzna otoczka ziarna kawy  ulega nadtrawieniu i  zmianie ulega również częściowo budowa białek ziarna. Właśnie białka powodują, że kawa po wypaleniu staje się gorzka, a Luwak zawiera ich mniej i dzięki temu jest łagodniejsza w smaku.

Różnicę można dostrzec również w wyglądzie samych ziaren. Ziarna Kopi Luwak są nieregularne, bez charakterystycznego połysku, takie matowe. Kiedy pierwszy raz spróbowałam kawy Kopi Luwak, byłam pod ogromnym wrażeniem. Chociaż sposób jej pozyskiwania nieco mnie przeraził i miałam duże opory  przed jej spróbowaniem, to jednak ciekawość smaku wzięła górę. Nie jest to na pewno zwykła kawa. Jest to kawa wyjątkowa. Ja odkryłam w niej delikatność i niesamowicie mocny, cudowny aromat, który czuje się w ustach długo po przełknięciu łyka kawy. Czuć tu delikatnie karmel i czekoladę. Kawa nie jest kwaskowata, jest wręcz bardzo łagodna.

Polecam smakoszom, koneserom oraz osobom, które bardzo lubią kawę i mają pewne doświadczenie w rozróżnianiu gatunków kaw i posiadają wiedzę na ten temat. Natomiast odradzam tym, którzy kawę piją raczej okazjonalnie i nie szukają nowych smaków poza sklepowymi półkami. Chyba, że bardzo chcą 🙂

Oryginalna kawa Kopi Luwak do kupienia tutaj