Kawa na wagę złota

 

Aż trudno uwierzyć, że filiżanka kawy może kosztować 200 zł. Dlaczego niektóre  gatunki kawy są droższe niż inne? Wynika to w dużej mierze ze sposobu ich produkcji, a także z ilości produkowanej kawy w ciągu roku. Na cenę kawy wpływ ma również moda i aktualne trendy.

Oto zestawienie najdroższych kaw na świecie. I to wcale nie Kopi Luwak jest na pierwszym miejscu…

BLACK IVORY COFFEE

Black Ivory Coffee to kawa produkowana w Północnej Tajlandii przez firmę Black Ivory Coffee Company. Kawa składa się wyłącznie z ziaren arabiki, a jej obróbka jest bardzo zbliżona do tej, którą stosuje się przy produkcji Kopi Luwaka. W przypadku Black Ivory Coffee wkład w obróbkę ziaren kawy ma słoń azjatycki, który oprócz roślin zjada również owoce kawowca, by móc później zwrócić nam surowe ziarna. Enzymy trawienne słonia wytrącają z kawy proteiny, a cały proces trawienia trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.  Ziarna w tym czasie mieszane są z pozostałymi składnikami pokarmu słonia takimi jak trawa i owoce, dzięki czemu Black Ivory Coffee posiada specyficzny, niepowtarzalny smak, a za jej kilogram musimy zapłacić nawet 1100 USD.

Black Ivory Coffee jest jedną z najdroższych kaw na świecie Wpływ na to ma sposób produkcji oraz fakt, że rocznie uzyskuje się jej tylko kilkadziesiąt kilogramów. Do wyprodukowania zaledwie 1 kg tej kawy, słoń musi zjeść 33 kg owoców kawowca. Podaż Black Ivory Coffee jest uzależniona od dostępności ziaren, apetytu słoni, ilości uszkodzonej kawy poprzez przeżuwanie oraz zdolności zbieraczy, którzy ręcznie przeszukują odchody słonia. Na rynku światowym – ponad 500$ za funt ( ponad 4 000 zł/kg).

Fot. PAP/EPA / Narong Sangnak

KOPI LUWAK 

Kopi Luwak to gatunek kawy, który pochodzi z Indonezji i Javy. Jest jedną z najdroższych kaw na świecie. Kilogram ziaren może kosztować nawet do 1000 euro, głównie dlatego, że roczne zbiory nie przekraczają 400 kg, a zbiór jest o wiele trudniejszy niż w przypadku większości kaw.

Kopi Luwak wytwarzana jest z ziaren kawy, pozyskiwanych z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych, łaskuna muzang (Paradoxurus hermaphroditus) nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie znanego pod nazwą luwak.

Łaskun muzang jest zwierzątkiem wszystkożernym i często niszczy plantacje owocowe. Bardzo chętnie zjada owoce kawowca. Rzekomo wybiera tylko najlepsze i najbardziej dojrzałe owoce, a zatem takie, które skrywają najwyższej jakości ziarna kawy. Miąższ owoców zostaje strawiony, a nasiona nadtrawione przez enzymy trawienne i lekko sfermentowane przez bakterie produkujące kwas mlekowy  a następnie wydalane. Zebrane ziarna są czyszczone i wysyłane do palarni, gdzie następuje ich odpowiednie wypalenie.

Niestety, wysoka cena skupu Kopi Luwak skłania mieszkańców terenów, na których występują cywety, do ich odławiania i hodowli. Takim działaniom mocno sprzeciwiają się ekolodzy, ponieważ zwierzęta sztucznie odżywiane, są często przekarmiane dla uzyskania jak największej ilości końcowego produktu. Wtedy jakość kawy drastycznie spada a same zwierzęta giną.

Kopi Luwak jest kawą tak niezwykłą, że nie każdy wierzy w jej istnienie. To, że istnieje, nie ulega wątpliwości, ale wątpliwa jest często oryginalność kupowanych ziaren tej kawy. Niesamowite jest również to, że gdy porówna się szacunkowo jej roczną produkcję i sprzedawaną ilość, okazuje się, że sprzedaje się jej więcej niż zbiera. Można więc wywnioskować, że duża część ziaren nie jest produktem oryginalnym, a jedynie produktem sprzedawanym pod szyldem Kopi Luwak.

Jak więc rozpoznać prawdziwą Kopi Luwak? Otóż główna różnica tkwi w smaku. Oryginalna Kopi Luwak, w przeciwieństwie do innych palonych kaw jest łagodniejsza i po przełknięciu nie pozostawia charakterystycznego gorzkiego smaku w ustach.

Dzieje się tak, ponieważ podczas trawienia zewnętrzna otoczka ziarna kawy  ulega nadtrawieniu i  zmianie ulega również częściowo budowa białek ziarna. Właśnie białka powodują, że kawa po wypaleniu staje się gorzka, a Luwak zawiera ich mniej i dzięki temu jest łagodniejsza w smaku. Różnicę można dostrzec również w wyglądzie samych ziaren. Ziarna Kopi Luwak są nieregularne, bez charakterystycznego połysku, matowe.

Można odkryć  w niej niezwykłą delikatność i niesamowity aromat, który czuje się w ustach długo po przełknięciu łyka kawy. Czuć tu delikatnie karmel i czekoladę. Kawa nie jest kwaskowata, jest wręcz bardzo łagodna. Ale czy warta swojej ceny…? Oceńcie sami.

fot.: celebrujzycie.com

JAMAJKA BLUE MOUNTAIN

Kawa Jamajka Blue Mountain jest uznawana za jedną z najznakomitszych kaw na całym świecie. Kawa ta pochodzi z bajecznej krainy Gór Błękitnych Jamajki i uprawia się ją w jednym szczególnym miejscu na świecie, na obszarze niespełna 7 tys. hektarów, na wyżynach pasma górskiego położonego w zachodniej części Jamajki o nazwie Blue Mountain, czyli właśnie Góry Błękitne.

Ta wyjątkowa sceneria, sprawia że krzewy kawowca mają idealne warunki do wzrostu – rosną bowiem w wilgotnym, mglistym i chłodnym mikroklimacie Gór Błękitnych, znanych z niezwykle żyznych ziem, czystego powietrza i dużej ilości opadów w ciągu roku. Tutejsza kawa uprawiana jest na tarasach tworzonych na zboczach górskich. Sąsiedztwo gajów bananowych i upraw awokado nadają ziarnu owocowej nuty. Wytrawni smakosze odnajdą w niej harmonię kwaskowości i jedwabisty posmak. Blue Mountain jest doceniana ze względu na doskonale zrównoważony smak, głebię aromatu i wyraźnie owocowy akcent.

Pochodząca z bajecznej krainy Gór Błękitnych Jamajki kawa to, jak twierdzą znawcy, niezwykła, perfekcyjnie skomponowana mieszanka najwyższej jakości kawy Arabica. Jamaica Blue Mountain jest praktycznie jedyną kawą na świecie, pakowaną w drewniane beczki, zamiast worków.

Kawy Jamaica Blue Mountain należy spróbować, chociażby raz w życiu. Jest ona dobrem luksusowym, ekstrawagancją, gdyż ten wyjątkowy rarytas osiąga zawrotne ceny – za 100 gram Blue Mountain zapłacimy nawet 200 zł.

Mimo wysokiej ceny, popyt na Jamaica Blue Mountain od lat jest wysoki i nie słabnie. A to za sprawą nie tylko jej delikatnego, niepowtarzalnego smaku, ale również z powodu prestiżu jaki ta kawa zyskała na przestrzeni wieków. Podaż kawy produkowanej przez maleńkie rodzinne plantacje jest znacznie niższa niż zapotrzebowanie, przez co jej wartość rynkowa jest bardzo wysoka.

Ta legendarna, owiana estymą kawa z pewnością znajdzie jeszcze wielu entuzjastów. Wierni admiratorzy tej odmiany twierdzą, że jej idealnie zbalansowany smak i niepowtarzalny aromat są warte każdych pieniędzy.

HACIENDA LA ESMERALDA GEISHA

W zestawieniu najdroższych kaw świata nie może zabraknąć kawy, która pochodzi z panamskich plantacji. Drzewa kawowe, z których zbiera się owoce Esmeraldy rosną na wysokości 1400 m.n.p.m i nazywane są drzewkami gejszy. Napar pochodzący z tych ziaren ma słodki smak z delikatną nutą pomarańczy. Ponieważ zbiory są ograniczone, produkuje się jedynie 100. worków kawy rocznie i sprzedaje się je na prywatnych aukcjach jak antyki. Kilogram kawy to koszt blisko 2000 złotych.

ST. HELENA

Z pewnością w zestawieniu ekskluzywnych kaw znajdzie się miejsce dla ulubionego gatunku Napoleona Bonaparte. Jej mocnym i pobudzającym aromatem pierwszy cesarz Francuzów zachwycał się podczas swojego zesłania na wyspie Świętej Heleny. Jej pełny smak wydobywa krótkie i intensywne parzenie, dlatego kawa ta będzie idealna na przygotowanie popołudniowego espresso. Rocznie produkuje się około 12 ton, jej cena wynosi około 600 złotych za kilogram.

FAZENDA SANTA INES

W regionie Mina Gerais w Brazylii kawa Fazenda Santa uprawiana jest w sposób naturalny i zbierana ręcznie w celu zminimalizowania strat na plantacjach. Nic dziwnego, że ta kawa jest regularny laureatem wielu nagród min. Pucharu Excellence (COE). W smaku tej kawy odnajdziesz aromat słodkiej jagody, czekolady i karmelu. Posiada delikatną konsystencję i warstwowy, złożony smak. Fazenda Santa Ines jest też aromatyczną, jasną, słodką kawą z nutą cytryny i goździków. Na rynku światowym – ponad 400 zł/kg.

FINCA EL INJERTO

El Injerto uprawiana jest w regionie Huehuetenango, Gwatemala, a samo gospodarstwo jest jednym z najbardziej znanych producentów kawy na świecie. Specjalizuje się w zbiorach kawy Arabiki, takich jak Bourbon i Pacamara. W jej wspaniałym aksamitnym naparze masz szansę wyczuć bardzo słodkie i pachnące aromaty. Dominują też nuty kwiatowe, smak ananasa i karmelu z posmakiem kardamonu. Wymowne cechy Pacamara, to niewątpliwie smak ciemnych owoców śliwek i rodzynek. Na rynku światowym – ponad 400 zł/kg.

CZY CENA IDZIE W PARZE Z JAKOŚCIĄ? 

Jeśli cenimy sobie jakość i smak kawy, powinniśmy szukać na opakowaniu kilku podstawowych informacji: o dacie zbioru i palenia, o kraju i regionie pochodzenia, o metodzie obróbki i wysokości upraw. Nie zgodzę się z tezą, że dobra kawa musi kosztować majątek.

Czasem niedroga kawa, dzięki sposobowi parzenia, gradacji zmielonych ziaren, zyskuje niepowtarzalny aromat. Warto szukać swojej ulubionej kawy, warto próbować nowych smaków, uczyć nowych sposobów parzenia, otwierać się na miejsca, które parzą kawę z pasją.  I nie sugerować ceną…

Źródła:
https://blackivorycoffee.com/pages/about-us
https://financesonline.com/top-10-most-expensive-coffee-in-the-world-luwak-coffee-is-not-the-no-1/
photo:
https://amazing.zone/black-ivory-coffee-made-from-elephant-s-waste
https://lovers.coffee/the-black-ivory
https://www.freepik.com/premium-photo/still-life-with-traditional-golden-arabic-coffee-set-with-dallah_4192252.htm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here