Kawa z mlekiem – to już nie „biała”!

 

Doczekaliśmy się czasów, kiedy kawiarnie oferują nam naprawdę ogromny wybór kaw z mlekiem i każda ma swoją tajemniczą nazwę. I ta nazwa konkretnej kawy, zależy w dużym stopniu od ilości mleka w kawie. Nie wypada już zamawiać kawy „białej”…

Z MLEKIEM, CZYLI JAKA…?

To zależy ile mleka w kawie lubimy! I tak na przykład, jeśli lubimy kawę z odrobiną mleka, wybierzmy Espresso Macchiatto – to kawa na bazie klasycznego, włoskiego Espresso czyli 30 ml plus około 15-30 ml spienionego mleka. Serwowana w małej filiżance. Podobnie  jak Espressino – czyli klasyczne, włoskie Espresso, serwowane ze spienionym mlekiem i czekoladową posypką. W tej samej grupie możemy umieścić również Cafe Marocchino – czyli Espresso z dodatkiem gorącego mleka i czekolady na dnie szklaneczki.

Co innego, jeśli lubimy większą ilość mleka w kawie i dodatkowo lubimy charakterystyczną mleczną piankę na powierzchni – wtedy poprosimy o Cappucino. Jest to również kawa na bazie Espresso z gorącym mlekiem. Cappuccino jest kremowe, jedwabiste, delikatnie słodkie z kremową pianką. Serwowane w średniej filiżance.

Idealna kawa dla wielbicieli mleka to  Latte Macchiato /wym.: latte makkiato/ – jest to duża porcja gorącego, spienionego mleka z dodatkiem porcji Espresso, łącznie nawet do 300ml. Najbardziej efektowna ze wszystkich, bo zazwyczaj serwowana w wysokiej przezroczystej szklance, gdzie kawa z mlekiem tworzy 3,  a czasem nawet 4 warstwy – więc zanim pomieszamy taką kawę, możemy nacieszyć oczy.

W sytuacji kiedy potrzebujemy dużej dawki kofeiny –  Flat White jest dobrym wyborem – jest to podwójna porcja Espresso z gorącym mlekiem. Nazwa ‚flat white’ z angielskiego oznacza „płaską”, dlatego mleko w tej kawie nie jest tak puszyste jak np. w Cappuccino i rzeczywiście stanowi płaską powierzchnię.

Dla wielbicieli kawy z dużą ilością gorącego, spienionego mleka polecam również Caffè Latte – w naszej kawiarni to podwójna porcja Espresso i gorące, spienione mleko. W niektórych kawiarniach przygotowywana jest na bazie pojedynczego Espresso. W przeciwieństwie do Flat White – na powierzchni Caffè Latte znajdziemy puszystą piankę mleczną.

Natomiast jeśli mleko ma stanowić tylko tło dla naszej kawy, możemy zamówić Americano z mlekiem – czyli kawa na bazie klasycznego włoskiego Espresso, z większą ilością wody i odrobiną mleka. Otrzymana kawa będzie łagodna w smaku.

KAWA JAK DESER 

Jeśli kawa z mlekiem ma stanowić deser sam w sobie, to wariacji na ten temat nie brakuje. Świetnym przykładem jest tu nowy trend prosto z Rosji – Raf Coffee – to Espresso, mleko ze śmietanką i słodki syrop.

Duża porcja mleka z  pojedynczą porcją Espresso, z dodatkiem miodu i cynamonu- czyli Cafe Miel – to słodka, rozgrzewająca propozycja na zimowe, chłodne dni.

Dla miłośników ekstremalnie słodkiego wydania kawy polecamy Cafe Bonbon – to klasyczne Espresso i skondensowane, słodkie mleko w proporcji 1:1!

Dla wszystkich, którzy lubią łączyć lody z kawą – Affogato będzie idealną opcją – to Espresso z odrobiną mleka, gałką lodów i bitą śmietaną.

Z kolei, jeśli do Latte Macchiato dodamy gorącej czekolady – otrzymamy Mochę.

DLACZEGO WARTO ZAPAMIĘTAĆ?

Warto zapamiętać sobie nazwy tych kaw, dlatego, że są to nazwy uniwersalne i powszechnie używane na całym świecie – jeśli zamówimy daną kawę za granica to otrzymamy dokładnie taką kawę, jakiej oczekujemy.

Natomiast jeśli poprosimy o „white coffee” czyli tak zwaną „białą kawę” – możemy wprawić w konsternację baristę z dwóch powodów.  Po pierwsze barista i tak będzie musiał dopytać o jaką konkretnie kawę nam chodzi – czyli ile mleka w kawie oczekujemy, a po drugie termin „biała kawa” to także nazwa kawy, której ziarna palone są dużo jaśniej i o wiele krócej niż ziarna standardowo palonej kawy. I tak, o ile klasycznie średnio palona kawa jest wypalana w temperaturze około 210 stopni C – to „kawa biała” wypalana jest w około 160 stopniach.  Tak jasno palona kawa jest dużo jaśniejsza, (ale nadal mimo nazwy nie jest to kolor śnieżno biały). Uważa się, że taka kawa zawiera więcej kofeiny i polifenoli, jednak smak dalece odbiega od dobrze znanego nam smaku klasycznie wypalonej kawy.  I jak widzimy, nie ma nic wspólnego z mlekiem.

Kawa to cudowny eliksir smaku i aromatu. Możemy go przyrządzać na wiele sposobów, pić z wieloma różnymi dodatkami. Komponuje się wspaniale nie tylko z mlekiem i smakuje wybornie wszędzie i o każdej porze…

A kiedy przy składaniu zamówienia użyjesz konkretnej nazwy kawy – barista nie będzie miał wątpliwości!

Źródła: https://www.homegrounds.co/what-is-white-coffee/

https://espressocoffeeguide.com/white-coffee/

Herbaciarnia Czartoryska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here