O niezwykłych właściwościach kurkumy wiadomo już od dawna. Tradycyjnie była wykorzystana w ajurwedzie i medycynie ludowej do leczenia takich dolegliwości, jak problemy ginekologiczne, problemy żołądkowe, zaburzenia pracy wątroby, choroby zakaźne i choroby krwi.
Kurkuma, zwana również ostryżem długim (Curcuma longa), ostryżem Zohary, kurkumą długą, ostryżem indyjskim, szafranem indyjskim, należy do roślin imbirowatych. Rośnie przede wszystkim w Indiach, ale także w krajach o klimacie tropikalnym. Zmielona, wysuszona bulwa jest używana jako aromatyczna przyprawa do potraw oraz jako dodatek do mieszanek przyprawowych takich jak curry czy garam masala.
Uwielbiam kurkumę i często jej używam w kuchni, dlatego też chętnie przeczytałam książkę pt. „Kurkumina – odpowiedź natury na raka i inne przewlekłe choroby”, której autor – dr Ajay Goel – dowodzi, że kurkuma, a w zasadzie kurkumina wykazuje silne oddziaływanie w leczeniu praktycznie każdej choroby, dla której była badana. Badano jej oddziaływanie na nowotwory, cukrzycę, depresję, choroby serca i naczyń, artretyzm, otyłość, choroby układu pokarmowego, poważne choroby systemu nerwowego, chorobę Crohna, choroby degeneracyjnych mózgu i …. wnioski są jednoznaczne. Jak się okazuje, ta skromna, indyjska przyprawa to prawdziwa „Złota Bogini Zdrowia”!
Czym się różni Kurkuma od Kurkuminy?
Otóż, kurkuma zawiera składnik zwany kurkuminą, który znajduje się w jej kłączu (w podziemnej części rośliny). I to właśnie kurkumina nadaje kurkumie złoto-pomarańczową barwę i jest prawdopodobnie najsilniejszym, występującym w naturze lekarstwem znanym obecnie ludzkości.
Tak – kurkumina jest lekarstwem, a kurkuma przyprawą. Aktywne składniki kurkumy to kurkuminoidy (głównie kurkumina, demethoxycurcuminoid i bis-demethoxycurcuminoid) oraz olejki eteryczne.
W kurkumie znajduje się około 2-5% kurkuminy, jest więc jasne, że nie wykazuje ona potężnych właściwości leczniczych. Chyba, że mieszkamy w Indiach i kurkumę dodajemy codziennie, przynajmniej do jednego dania, i spożywamy ją od urodzenia. To właśnie w Indiach wskaźnik zachorowań na nowotwory jest bardzo niski – dla przykładu – ryzyko zachorowania na nowotwór mieszkańców Indii jest o 30 razy niższe, niż mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
Kurkumina jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów znanych nauce, setki razy skuteczniejszym niż, na przykład, czarne jagody. Na skali wartości ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), która określa antyutleniającą zdolność artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego, kurkumina ma współczynnik większy niż 15 000 na 1g. To oznacza, że jedna porcja (kapsułka czy tabletka) kurkuminy dostarcza ponad 25 razy więcej antyoksydantów, niż ta sama ilość czarnych jagód.
Kurkumina znajduje się na szczycie listy naturalnie występujących substancji o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Co więcej, potwierdzono naukowo, że kurkumina zwiększa skuteczność konwencjonalnych metod leczenia nowotworów, w tym chemioterapii i naświetlań, równocześnie chroni zdrowe komórki przed szkodami jakie wiążą się z leczeniem onkologicznym.
Autor książki powołuje się na liczne badania naukowe i tysiące publikacji naukowych, które dowodzą, że kurkumina jest bardzo skutecznym lekiem w walce z wieloma chorobami, takimi jak:
DEPRESJA
- udowodniono, że kurkumina zmniejsza stan zapalny i stymuluje tworzenie nowych komórek mózgu poprzez neurogenezę,
- poprawia równowagę neurotransmiterów, podnosi poziom noradrenaliny i tryptofanu, zwiększa produkcję dopaminy – neurotransmitera odpowiedzialnego za reakcje emocjonalne,
- podnosi poziom serotoniny skutecznie poprawiając nastrój,
- badania potwierdziły jej skuteczność w walce z objawami depresji na poziomie odpowiadającym skuteczność leku Prozac – przez 6 tygodni u osób, które zażywały Prozac, objawy depresji uległy zmniejszeniu o 64,7%, natomiast u tych, którzy stosowali wyłącznie kurkuminę – o 62,5%. Trzeba jednak zaznaczyć, że przyjmowanie kurkuminy nie wiązało się z przykrymi efektami ubocznymi, takimi jak przy przyjmowaniu farmakologicznych antydepresantów.
CHOROBA ALZHEIMERA i DEMENCJA
- badacze z University of Florida potwierdzili, że kurkumina stymuluje powstawanie nowych neuronów, szczególnie w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć (hipokamp),
- chroni komórki mózgowe, rozbija płytki i sploty – naukowcy z UCLA nazywają kurkuminę „anty-amyloidem”, ze względu na jej zdolności zwalczania beta-amyloidu – nieprawidłowego białka, które tworzy płytki i sploty charakterystyczne dla Alzheimera,
- kurkumina poprawia pamięć u chorych a nawet przyczynia się do remisji tej choroby.
ARTRETYZM
- kurkumina usuwa stan zapalny w obrębie tkanki chrzęstnej, oraz skutecznie ją regeneruje,
- przywraca stawom elastyczność i usuwa chroniczny ból, towarzyszący chorobie zwyrodnieniowej stawów,
- badania przeprowadzone w 2016 roku na University of Arizona, potwierdziły, że kurkumina może nawet zapobiegać reumatoidalnemu zapaleniu stawów i okazała się równie skuteczna w zwalczaniu bólu i stanów zapalnych, co powszechnie stosowane u osób z RZS leki przeciwbólowe.
OTYŁOŚĆ i CUKRZYCA
- kurkumina redukuje wytwarzanie glukozy w wątrobie,
- kontroluje poziom cukru we krwi i wydzielanie insuliny,
- zmniejsza produkcję glikogenu w wątrobie,
- poprawia zdolność gojenia się ran,
- chroni nerki i może zapobiegać cukrzycy typu 2, a w niektórych przypadkach, jak dowiodły badania, potrafi cofnąć tę chorobę.
CHOROBY SERCA
- kurkumina podnosi poziom HDL (dobrego cholesterolu), pomagając usuwać tłuszcze z tętnic i zmniejsza lepkość komórek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów,
- obniża markery stanu zapalnego CRP i homocysteinę, zmniejszając ryzyko choroby serca i naczyń,
- przeprowadzone badania wykazały, że kurkumina cofa zastoinową niewydolność serca i obniża ryzyko udaru oraz poudarowych uszkodzeń mózgu.
ZABURZENIA TRAWIENIA
- jest doskonałym środkiem trawiennym – ułatwia trawienie i wspomaga pracę wątroby,
- stymuluje produkcję żółci w wątrobie i poprawia zdolność trawienia tłuszczów,
- kurkumina jest sprzymierzeńcem w leczeniu wielu przykrych dolegliwości i chorób układu trawiennego, leczy między innymi: zespół jelita drażliwego, zapalnej choroby jelita (zespół Crohna), wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotwór jelita grubego, rodzinna polipowatość gruczolakowata,
- jest niezwykle skuteczna w zwalczaniu stanów zapalnych – zapobiega i hamuje rozwój wielu zaburzeń trawiennych,
- inne badania (z udziałem zwierząt), dowodzą, że kurkumina chroni wątrobę przed uszkodzeniami wynikającymi z nadużywania alkoholu, a także pomaga w tworzeniu nowej tkanki wątrobowej.
WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWZAPALNE
Kurkumina jest jedną z najsilniejszych występujących w naturze roślinnych substancji przeciwzapalnych jakie poznała nauka.
- blokuje COX-2 i prozapalne ścieżki sygnałowe NF-Kappa B, zapobiegając chronicznemu stanowi zapalnemu,
- dzięki swoim antyoksydacyjnym właściwościom, unieszkodliwia wolne rodniki, zapobiegając w ten sposób produkcji kwasu arachidonowego uczestniczącego w procesie zapalnym,
- kontroluje produkcję cytokin,
- spowalnia lub nawet zatrzymuje wytwarzanie innych enzymów, w tym kinaz białkowych,
Autor książki zwraca uwagę jeszcze na jedną bardzo ważną rzecz. Mianowicie – chroniczny stres. To właśnie stres jest odpowiedzialny w dużej mierze za powstawanie stanu zapalnego w naszym organizmie. Co więcej, styl życia, a szczególnie nawyki żywieniowe, są również istotnymi czynnikami decydującymi o naszym zdrowiu.
Dlatego też, zachęca do prowadzenia zdrowego trybu życia, w zgodzie z naturą i w harmonii z otaczającym światem, oraz do czerpania z natury tego, co najlepsze.
Co mnie cieszy najbardziej, zażywanie kurkuminy nie niesie za sobą żadnych efektów ubocznych, kurkumina nie jest toksyczna, nie uczula i nie da się jej przedawkować. Jest bezpieczna, a jej zażywanie – zgodne z filozofią ajurwedy.
BIODOSTĘPNOŚĆ
Niestety kurkumina wykazuje niską biodostępność. Aby kurkumina była wysoce biodostępna (czyli łatwo przyswajalna), powinna być poddana odpowiedniemu procesowi ekstrakcji. W tym procesie miesza się kurkuminę z olejkami eterycznymi z kurkumy. Jest to proces naturalny i bez udziału innych substancji. Jedną z najlepiej przebadanych klinicznie, wysoce biodostępnych kurkumin, jest ta o symbolu BCM-95. Dlaczego właśnie BCM-95 jest taka wyjatkowa? Oto krótki film, który jest odpowiedzią na to pytanie:
Autor książki, dr Ajay Goel wspomina również o badaniach, które przeprowadził na kurkuminie w połączeniu z innym ziołem – naturalnie występującym – Boswellia (Kadzidłowiec). Badania opublikował w czasopiśmie Cancer Prevention Research w 2015 roku. Dowiodły one, że kurkumina połączona z kadzidłowcem wykazują jeszcze silniejsze działanie przeciwzapalne, gdyż kurkumina i kadzidłowiec działają na zasadzie synergii.
Kurkuminę możemy spotkać w postaci tabletek, kapsułek, a ostatnio nawet wlewów dożylnich, które są w ofercie modnych klinik. Taka kroplówka z kurkuminy ma za zadanie zatrzymać toczące się w organizmie procesy zapalne, złagodzić ból, obniżyć poziom złego cholesterolu i przeciwdziałać powstawaniu ognisk nowotworowych.
Aż trudno uwierzyć, że to wszystko oferuje nam natura i mamy ją na wyciągnięcie ręki…
ŹRÓDŁA:
- dr Ajay Goel, „Kurkumina. Odpowiedź na raka i inne przewlekłe choroby.”
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19594223
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29552121
Kurkumina BCM-95 – kupisz tutaj.
Kurkumina z Kadzidłowcem – kupisz tutaj.
Gdzie można kupić kurkuminę?
Właśnie dodałam
link do zaufanego sklepu on-line. Pozdrawiam 🙂
Sporo się teraz mówi o kurkuminie, tyko którą wybrać?
Link sklepu on-line już dodany do wpisu 🙂
Kurkumina jest teraz na topie, jest jej duży wybór. Czym kierować się przy zakupie, która jest godna polecenia? Czy są produkty eko?
Tak właśnie w związku z wieloma pytaniami dotyczącymi wyboru konkretnej kurkuminy – umieściłam krótki film we wpisie. Tam znajdzie Pani odpowiedź na powyższe pytania 🙂 Pozdrawiam serdecznie.