Darjeeling – szampan wśród herbat

 

Plantacje Darjeeling położone w obrębie regionu Bengal Zachodni przy granicy z Nepalem  obejmują obszar o powierzchni prawie 20 000 hektarów. Rosną tam krzewy pochodzące głównie z nasion chińskich – Camellia sinensis. To decyduje o odmiennym charakterze tych herbat w porównaniu z assamskimi.

Herbaty Darjeeling często określa się herbatami z mgieł. Wszystko za sprawą wyjątkowego mikroklimatu panującego u podnóża himalajskich stoków. Liczne mgły i umiarkowane nasłonecznienie mają wpływ na charakter herbat z tego regionu. Ponad 100 plantacji Darjeeling produkuje herbaty od wczesnej wiosny po jesienne miesiące.

Do najbardziej znanych plantacji należą: Namring, Orange Valley, Thurbo, Castleton, Singbulli, Teesta Valley, Glenburn, Margaret’s Hope.

Smak herbat typu Darjeeling i ich charakter zmienia się w zależności od czasu zbioru. Zasadniczo dzielimy  je na trzy okresy:

  • pierwszy- wiosenny zwany first flush  (FF),
  • drugi – letni zwany second flush (SF) ,
  • trzeci – jesienny tzw. autumnals.

Znane są również herbaty tzw. inbetween, czyli pośrednie, zbierane pomiędzy pierwszym a drugim zbiorem.

Wiosenne zbiory rozpoczynają się w ostatnich dniach lutego i trwają do połowy kwietnia. Świeże młode listki herbaty z licznymi nierozwiniętymi pączkami zrywane jako pierwsze w danym roku na najbardziej prestiżowych plantacjach tworzą tzw. herbaty lotniczne.

Jest to swoista kwintesencja tego, co w herbacianym naparze najbardziej wartościowe. Harmonia delikatności, wytrawności, wyszukanej goryczki i kwiecistości to zalety tych herbat.

Lotnicze dlatego, że tylko taka droga transportu daje gwarancje szybkiego dostarczenia na rynki europejskie. Herbaty te są niezwykle cenne i trudno dostępne. Zaledwie kilkadziesiąt skrzynek w danym roku opuszcza plantacje. Koneserzy już od ostatnich dni marca śledzą sytuację na rynku herbacianym, po to, aby zdobyć ten rarytas herbaciany.

Wyraźna nuta zielonego muszkatu to charakterystyczna cecha herbat Darjeeling z pierwszych zbiorów. Wespół z wytrawnym perlistym smakiem i wyraźną goryczką stanowią o ich wyjątkowości.

Przełom maja i czerwca to czas drugich letnich zbiorów. Napar tych herbat jest wyraziście bursztynowy, w porównaniu z jaśniejszym First Flush. Pełniejszy smak, o dojrzalszej, bogatszej nucie, łagodniej odczuwalna goryczka to cechy herbat SF.
Jesienne herbaty Darjeeling dają złocisty napar o niezwykłej harmonii mocy i aromatyczności. Herbaty te uwodzą zmysły doskonale wyważonym bukietem i aksamitnym smakiem. Różnorodność odczuć, smaków i wrażeń sprawia, że herbaty Darjeeling godnie reprezentują miano szampanów wśród herbat.

Ale mimo, że Darjeeling zalicza się do grupy herbat czarnych, ich bukiet smakowy jest zupełnie odmienny od dobrze znanego Assamu czy Yunnana. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji spróbować herbaty Darjeeling, będziesz mile zaskoczony.

O sposobie parzenia herbat Darjeeling możesz przeczytać tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here