Kawowy savoir vivre – kawa na spotkaniu biznesowym

 

Jeżeli w swoim biurze przyjmujesz gości – wiesz jak ważna jest znajomość zasad savoir vivre podczas spotkań. Odpowiednie podanie dobrze przyrządzonej i aromatycznej kawy z pewnością pomoże Ci w wywarciu dobrego wrażenia.

Warto w swoim biurze mieć dobry, profesjonalny ekspres do kawy. Sprawi on, że praca w biurze będzie nie tylko przyjemniejsza, ale także zaproszeni goście czy partnerzy biznesowi, poczęstowani dobrą kawą, będą czuć się bardziej wyjątkowo.

Kto pierwszy?

Biurowa etykieta wskazuje, że w pierwszej kolejności napoje podaje się gościowi. Filiżankę podaje się prawą ręką z prawej strony. Jeżeli zdecydujemy się na przygotowanie zastawy wcześniej, to puste filiżanki powinny znaleźć się z prawej strony nakrycia. Wówczas, nalewając kawę z dzbanka, warto zawiesić na ręce czystą serwetkę, która oddzieli obsługiwaną przez nas osobę od gorącego naczynia. Ponadto, w razie „chlapania” na boki, taka osłona ustrzeże od ryzyka poplamienia się tym napojem.

Osoba podająca kawę może poczekać chwilę na delikatne instrukcje szefa. To on jest gospodarzem więc decyduje o kolejności. Jeżeli filiżankę pierwszy otrzyma szef, może przekazać temu z gości, kogo chce uhonorować, np. kobiecie.

Co do kawy?

Kawa najlepiej komponuje się z małą gorzką czekoladką , ciasteczkiem typu cantuccini, czy herbatnikiem korzennym. Do kaw śniadaniowych możemy podać francuskie rogaliki.

Jeżeli kawę serwujemy na spotkaniu biznesowym – bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie podanie samej kawy. Pamiętajmy, aby do kawy nie serwować ciastek z kremem –  ich słodki smak nie pasuje do kawowej goryczki. Poza tym zjedzenie takiego ciastka może okazać się problematyczne.

Niestety wciąż spotykanym zjawiskiem jest zamaczanie ciastka w kawie. O ile w domu możemy sobie na to pozwolić, o tyle w towarzystwie jest to bardzo nieeleganckie.

Z mlekiem czy bez?

Smakosze piją kawę bez żadnych dodatków, natomast wiele osób nie wyobraża sobie kawy bez mleka czy cukru. Warto o tym pamietać także w biurze.

Jeżeli nasz biurowy ekspres serwuje tylko czarną kawę, mleko powinniśmy podać gościom oddzielnie w specjalnym dzbanuszku lub mleczniku.

Mleko powinno być delikatnie podgrzane. Dobrej jakości, ciśnieniowe ekspresy do kawy posiadają dyszę do spieniania. Można też podgrzać mleko w specjalnie do tego przeznaczonym spieniaczu. Wtedy możemy od razu zaserwować kawę, którą gość sobie życzy. Wystarczy wiedzieć, jak ją przyrządzić.

A co z łyżeczką?

Filiżankę z kawą powinniśmy serwować na spodku. Obok filiżanki, również na spodku układamy łyżeczkę, skierowaną uchwytem do gościa, po prawej stronie. 

Wiadomo, że picie kawy z łyżeczką wewnątrz filiżanki to wielkie faux pas. Co jednak z nią zrobić po wymieszaniu napoju?

Po tym jak już wymieszamy kawę, łyżeczkę odkładamy na spodek tak, aby całą powierzchnią stykała się z naczyniem. Etykieta zabrania opierania łyżeczki o kant spodka lub filiżanki. Pamiętajmy również, że łyżeczka do kawy służy jedynie do jej mieszania. Wielce nieeleganckie jest oblizywanie łyżeczki, picie z niej kawy czy zabawa nią.

W czym podawać kawę?

Espresso – filiżanka z porcelany o grubych ściankach, o pojemności 50 ml

Cappuccino– espresso z dodatkiem spienionego mleka podawane w filiżance o objętości 150-180 ml

Café frappé – kawa mrożona podawana w wysokiej szklance i ze słomką

Latte Macchiato – warstwowe latte, które serwuje się w wysokiej szklance  (220-250 ml)

Latte – pojedyncze espresso z dużą ilością spienionego mleka, które możemy podawać zarówno w filiżance, jak i w kubku objętości 220-250 ml

Więcej o rodzajach kawy i sposobach jej przyrządzania tutaj.

Życzymy udanych spotkań biznesowych 🙂

Kawa klasyczna i aromatyzowana do kupienia tutaj.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here