Jamajka Blue Mountain – kawa z błękitnego nieba

 

Kawa Jamajka Blue Mountain jest uznawana za jedną z najznakomitszych kaw na całym świecie. Kawa ta pochodzi z bajecznej krainy Gór Błękitnych Jamajki i uprawia się ją w jednym szczególnym miejscu na świecie, na obszarze niespełna 7 tys. hektarów, na wyżynach pasma górskiego położonego w zachodniej części Jamajki o nazwie Blue Mountain, czyli właśnie Góry Błękitne.

Ta wyjątkowa sceneria, sprawia że krzewy kawowca mają idealne warunki do wzrostu – rosną bowiem w wilgotnym, mglistym i chłodnym mikroklimacie Gór Błękitnych, znanych z niezwykle żyznych ziem, czystego powietrza i dużej ilości opadów w ciągu roku.

Tutejsza kawa uprawiana jest na tarasach tworzonych na zboczach górskich. Sąsiedztwo gajów bananowych i upraw awokado nadają ziarnu owocowej nuty. Wytrawni smakosze odnajdą w niej harmonię kwaskowości i jedwabisty posmak. Blue Mountain jest doceniana ze względu na doskonale zrównoważony smak, głebię aromatu i wyraźnie owocowy akcent.

Pochodząca z bajecznej krainy Gór Błękitnych Jamajki kawa to, jak twierdzą znawcy, niezwykła, perfekcyjnie skomponowana mieszanka najwyższej jakości kawy Arabica. Jamaica Blue Mountain jest praktycznie jedyną kawą na świecie, pakowaną w drewniane beczki, zamiast worków. 

Osobiście uważam, że kawa Jamaica Blue Mountain to jedna z lepszych kaw jakie piłam. Jednakże, jej „grzeczny” charakter pozostawia u mnie pewien niedosyt. Kawa powinna mieć swój charakter. Coś niezapomnianego, jakąś tajemnicę, jakiś akord, który pozostanie w pamięci na dłużej… A tu niewiele zostaje w pamięci… Owszem – jest dobra. Delikatna. Mało kwaskowa (takie lubię). I tyle. A tak naprawdę, niektóre kawy w podobnej cenie, pozostawiają po sobie naprawdę niespotykane doznania smakowe.

Mimo to, uważam, że Kawy Jamaica Blue Mountain należy spróbować, chociażby raz w życiu. Jest ona dobrem luksusowym, ekstrawagancją, gdyż ten wyjątkowy rarytas osiąga zawrotne ceny – za 100 gram Blue Mountain zapłacimy nawet 200 zł.

Jednakże, mimo wysokiej ceny, popyt na Jamaica Blue Mountain od lat jest wysoki i nie słabnie. A to za sprawą nie tylko jej delikatnego, niepowtarzalnego smaku, ale również z powodu prestiżu jaki ta kawa zyskała na przestrzeni wieków. Podaż kawy produkowanej przez maleńkie rodzinne plantacje jest znacznie niższa niż zapotrzebowanie, przez co jej wartość rynkowa jest bardzo wysoka.

Ta legendarna, owiana estymą kawa z pewnością znajdzie jeszcze wielu entuzjastów. Wierni admiratorzy tej odmiany twierdzą, że jej idealnie zbalansowany smak i niepowtarzalny aromat są warte każdych pieniędzy.