Nikaragua Maragogype – kawa jak czekolada z orzechami

 

Kawa Nikaragua Maragogype to jedna z moich ulubionych kaw.  Kawa charakteryzuje się wyważonym smakiem, miękkim zapachem z przyjemnym, słodkim akcentem.

Wielkość ziaren robi wrażenie, tak samo jak aromat i smak. Maragogype to odmiana Arabiki charakteryzująca się największym rozmiarem ziarna, które może mieć nawet 2 cm długości. Ze względu na rozmiar, ziarno zwane jest również „słoniowym” (elephant bean).

Po lewej ziarno Nikaragua Ma
Po lewej: Nikaragua Maragogype, po prawej: standardowa Arabica 100%

Tylko dojrzałe owoce zbiera się ręcznie aż sześć razy w roku. Jest to bardzo ważne, gdyż nie wszystkie dojrzewają w tym samym czasie i na kawowym krzewie można znaleźć jednocześnie niezapylone kwiaty, zielone owoce i te dojrzałe, czerwone.

Nikaragua  to niewielkie państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.

W Nikaragui panuje wilgotny i gorący klimat równikowy, ze średnimi miesięcznymi temperaturami przekraczającymi 25 °C, dlatego też Nikaragua to miejsce idealne dla rozwoju krzewów kawy. Odpowiedni klimat i gleba pełna składników mineralnych sprawiają, że owoce kawowca chłoną z natury wszystko, co najlepsze.

Maragogype to pochodna nazwy brazylijskiego miasta Maragojipe. Tam właśnie odkryto ten gatunek kawy. Z biegiem lat krzewy zostały przywiezione na terytorium Nikaragui i tam właśnie upodobały sobie warunki do rozwoju.

Kawa ta wspaniale nadaje sie do parzenia w ekspresie ciśnieniowym, przelewowym a także do parzenia po turecku. Daje piękną, gęsta cremę (czyli piankę na powierzchni kawy, która tworzy się w trakcie jej parzenia). Ja wyczuwam tu również nuty karmelu i czekolady z orzechami, co bardzo lubię w kawach.

Na korzyść tej kawy przemawia również fakt, że jest mało kwaskowa.  W smaku jest bardzo łagodna, bez goryczki i kwaskowatości. Body pełne. (Body czyli cielistość kawy – to odczucie w ustach i na języku towarzyszące piciu kawy, związane jest z „oleistością”  i konsystencją naparu kawy).

Myślę, że jej subtelny aromat zachwyci każdego smakosza, dlatego też  kawa ta świetnie nadaje się na prezent.

Kawa do kupienia tutaj.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here