Japońska zielona herbata Gyokuro – Drogocenna Rosa

 

Herbata Gyokuro jest to japońska herbata zielona. Należy do najlepszych herbat świata. To rarytas wyjątkowej klasy.  Uwodzi swoim jadeitowym kolorem i pięknymi, regularnymi liśćmi w kształcie igiełek.

W Japonii herbatę tę produkuje się ze szczególna starannością. Jej krzewy, w momencie pojawienia się pączków, są zacieniane specjalnymi matami tak aby chronić cenne listki przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Gyokuro theteapractice.com

Dzięki temu liście nabierają ciemniejszej barwy, zawierają więcej chlorofilu i mniejszą ilość taniny. Otrzymana z niej herbata staje się słodsza i delikatniejsza w smaku.

Gyokuro zbierana jest na przełomie kwietnia i maja. Jej listki są kilkukrotnie zwijane, nabierają kształtu ostro zakończonych, płaskich igieł o przepięknym seledynowo-morskim kolorze.  Prawdziwa uczta dla oczu.

Parzenie tej wyjątkowej herbaty wymaga staranności i celebry.

  • SUSZ – proporcje ilości suszu (listków herbaty) do wody są bardzo ważną kwestią, gdyż Gyokuro wymaga użycia podwójnej ilości liści niż Sencha.
    Gyokuro – susz

    Ilość suszu to około 2 gramy na małą filiżankę/czarkę (60ml)  – czyli 1 gram (suchej masy liścia) na każde 30ml. Więc jeśli parzymy w imbryku 500ml to potrzebujemy około 16 gramów herbaty.  Dlatego ważne jest, aby sprawdzić pojemność naczynia, w którym przygotowujemy napar, przed przystąpieniem do parzenia.

  • NACZYNIE – Imbryk, może być żeliwny lub porcelanowy, powinien być ogrzany przed parzeniem w nim herbaty – wystarczy przepłukać go wrzątkiem.
    Imbryk żeliwny z zaparzaczem

    Zaletą żeliwnych imbryków jest to, że długo trzymają ciepło – napar nie wychładza się zbyt szybko. Natomiast, jeśli zaparzymy herbatę w imbryku porcelanowym, dobrym pomysłem jest użycie specjalnego podgrzewacza (z miejscem na tealight), który zapewni odpowiednią temperaturę naparowi nawet przez kilka godzin.  Zaparzacz, czyli sitko którego używamy do zaparzania powinno być dość szerokie, aby liście mogły się swobodnie rozłożyć i uwolnić cały aromat do naparu. Nie polecam zaparzaczy w kształcie kulki – w nich susz herbaciany nie ma szansy na swobodne rozwinięcie i większość aromatu pozostaje niestety w zwiniętych liściach.

  • CZAS – długość parzenia jest niezwykle ważna – jeśli chcemy cieszyć się delikatnym smakiem naparu, nie powinniśmy parzyć dłużej niż 2 do 3 minut maksymalnie.
    Klepsydra 3 minuty

    Po tym czasie wyciągamy zaparzacz z imbryka. Gyokuro to jedna z tych herbat, które możemy zaparzać wielokrotnie – drugie parzenie wymaga temperatury początkowej i 30 sekundowego zaparzanie, trzecie parzenie to woda o kilka stopni cieplejsza i czas wydłużony do 1,5 minuty, czwarte i kolejne adekwatnie – czyli woda o kilka stopni cieplejsza i proces wydłużony do kilku minut. Dla zapominalskich mam dobre rozwiązanie – klepsydra! Wystarczy przekręcić w momencie zalania herbaty. Klepsydra odmierzy precyzyjnie 3 minuty, więc przyda się nie tylko przy zaparzaniu Gyokuro, ale także innych zielonych herbat.

  • WODA – powinna być przefiltrowana i świeża. Nie powinniśmy używać wody prosto z kranu, gdyż jest dość twarda i zawiera zbyt dużo soli magnezu i wapnia. Sprawi to, że zaparzona herbata będzie miała zmieniony na niekorzyść aromat, bedzie mętna a na powierzchni naparu utworzy się warstwa osadu. Destylowana woda, to również zły pomysł -zdrowotne substancje nie będą miały w czym się rozpuścić i nie przenikną do naparu.
    Szklany Dzbanek filtrujący

    Możemy użyć butelkowanej wody mineralnej, ale ona zazwyczaj również ma zbyt wysoki poziom soli wapnia i magnezu – o tym pisałam tutaj (Woda – tajemnica dobrej herbaty). Najlepszym rozwiązaniem jest przefiltrowanie wody z kranu w dzbanku filtrującym – będzie to zapewne najtańszy i najwygodniejszy sposób. Ja mam model w całości wykonany ze szkła. Dodatkowo posiada panel led, który informuje mnie o potrzebie zmiany filtra – zawsze zapominałam kiedy wypada zmiana filtra, a tutaj problem z głowy.

  • TEMPERATURA – prawidłowa temperatura parzenia Gyokuro, to 50ºC – 60ºC. Jest to temperatura znacznie niższa niż do zaparzania chociażby Senchy. Czy te 10 stopni różnicy ma znaczenie? Oczywiście, że tak i to kolosalne. Możecie sami się przekonać eksperymentując i zaparzając ją wyższa temperaturą, jednak gwarantuję, że smak Gyokuro zalewany niższą temperaturą jest wyśmienity – smakosz wyczuje różnicę.Aby osiągnąć idealną temperaturę zaparzania można użyć termometru – jest to na pewno najłatwiejszy sposób. Jednak, gdy nie mamy termometru możemy poczekać od momentu zagotowania się wody: (w warunkach domowych, w temperaturze pokojowej)
    • 3-4 minuty –  wtedy woda osiągnie 90ºC,
    • po 10-12 minutach –  75ºC,
    • po około 14 minutach – 60ºC.

    Pamiętaj również, że woda przelana do zimnego naczynia natychmiast traci około 10ºC.

Gyokuro daje napar delikatny, o pełnym, świeżym, kwiatowym aromacie, z wyraźnie wyczuwalnym posmakiem umami  (lub smak umame – nazwa pochodzi z języka japońskiego –  smak umami wymieniany jest jako jeden z pięciu podstawowych smaków, obok słonego, słodkiego, kwaśnego i gorzkiego).

Bez wątpienia jest to jedna z moich ulubionych herbat zielonych. Aksamitny, kwiatowy posmak dodaje uroku i pozostawia wspaniałe wrażenia przy degustacji.

Ja niekiedy wyczuwam tu nuty morskie, pachnące algami i wodorostami. Ale jest to zapach bardzo przyjemny, świeży – typowy dla luksusowych japońskich herbat.

Degustacja tej herbaty zawsze kojarzy mi się z wyjątkowymi okazjami, ze świętami i radosnymi nowinami.

Herbata Gyokuro kupisz tutajImbryk żeliwny i porcelanowy kupisz tutaj.

Podgrzewacz do herbaty kupisz tutaj.

Termometr i klepsydrę kupisz tutajSzklany Dzbanek filtrujący LED kupisz tutaj.

Zdjęcie główne źródło: theartofjapanesegreentea.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here