Pink Bourbon – wyjątkowa hybryda

 

Różowy Bourbon … co to jest? Ta dziwna, w pewnym sensie, odmiana występuje dość rzadko, gdyż tylko niewielka liczba kolumbijskich plantatorów próbowała ją uprawiać. Jest to naturalna mutacja Czerwonych i żółtych Bourbonów. Pink Bourbon odnosi się do koloru dojrzałego owocu – tak zwanej wiśni kawowej. Niestety dokładne pochodzenie geograficznie tej odmiany nadal jest nieznane. Jest ona odporna na niszczący grzyb Roya, który niedawno pustoszył uprawy kawowców w dużej części Ameryki Środkowej. Niestety w jego uprawie przeszkadza fakt iż zapylenie jego kwiatów pyłkiem z żółtego czy czerwonego Bourbona przekształca ten krzew z powrotem w klasyczną odmianę.

Jedną z plantacji na której podjęto się uprawy odmiany pink jest Los Cedros w północnej części stanu Huila. Jest to region najbardziej rozwinięty pod względem produkcji kawy w Kolumbii. Obszar na którym leży plantacja umiejscowiony jest w dolinie pomiędzy centralnymi i wschodnimi pasmami gór. Dzięki doskonałemu wilgotnemu klimatowi stanowi idealne warunki dla uprawy kawy. Właściciel plantacji Eleodoro Galindez prowadzi małą, rodzinną, 10-hektarową farmę. Różowa odmiana Bourbon jest uprawiana na wysokości 1650 metrów. Małe farmy są nastawione na produkcję proekologiczną. Stosują mokrą metodę wyłuskania używając jednocześnie zasadę ekologicznego zużycia wody. W pierwszej fazie obróbki, na kolumbijskich plantacjach używane jest tradycyjne, małe mechaniczne urządzenie zwane „ZARANDA”. Pozbawiona pulpy kawa fermentuje do 20 godzin a następnie jest suszona na słońcu dzięki czemu nabiera dodatkowej słodyczy.

Ziarna różowego Bourbona są nieco większe niż jego czerwonej i żółtej odmiany. W cuppingu kawę oceniono na 85 punktów o sensoryce róży, brzoskwini, jabłka oraz delikatnym jedwabistym body.

Jak smakuje Pink Bourbon?

Aromat kwiatu dzikiej róży uzupełniony nutami miodowej słodyczy i kwaskowości jabłka. Tak opisuje ten smak producent – dla mnie natomiast, to bardzo przyjemna, aromatyczna i mało kwaskowa kawa, którą chętnie parzę na różne sposoby.  Ziarna tej 100% arabiki, jasno palone sprawdzą się doskonale do przygotowania kawy zarówno w ekspresie przelewowym, dripperze, Chemexie, Aeropressie, French Pressie jak również w innych alternatywnych metodach. Polecam miłośnikom subtelnych akordów miodu i bardzo delikatnej kwasowości.

źródło: blue-drop.pl

photo: https://varieties.worldcoffeeresearch.org/varieties/catuai

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here