Kawa lekarstwem na raka?

 

Większość ludzi pije co najmniej 1 filiżankę kawy dziennie, są tacy którzy piją 3,4 lub nawet 6 filiżanek dziennie. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby nasz ulubiony napój pomógł chronić nas przed rakiem?

Naukowcy przeprowadzili ponad 1000 badań i uzyskali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących związku kawy z nowotworami. Co ciekawe, badania wykazały, że picie kawy może skutecznie obniżyć ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów, na przykład: raka prostaty, raka wątroby, raka trzonu macicy oraz niektórych nowotworów jamy ustnej i gardła.

Co więcej, liczne badania naukowców z University of Washington wykazały, że kofeina zawarta w kawie chroni również naszą skórę przed komórkami rakowymi. Jedno z ostatnich badań przeprowadzone na ponad 90 000 kobiet wykazało, że kofeina, zarówno ta wypijana z kawą, jak i ta stosowana bezpośrednio na skórę, chroni przed szkodliwym wpływem promieni UV na naszą skórę.

Eksperci uważają, że ochrona przed rakiem wątrobowokomórkowym [HCC], najczęstszą postacią pierwotnego raka wątroby, rośnie w zależności od ilości wypitej kawy.  Badania wykazały, że picie jednej filiżanki kawy z kofeiną dziennie wiąże się z 20-procentowym zmniejszeniem ryzyka rozwoju HCC, dwie filiżanki więcej spowodowały 35-procentową redukcję, a pięć filiżanek zmniejszyło ryzyko o połowę. Do badań wykorzystywano kawę ziarnistą.

Stwierdzono, że efekt ochronny jest taki sam zarówno dla regularnie pijących kawę, jak i tych, którzy piją ją okazjonalnie.

Dr Oliver Kennedy z University of Southampton, który prowadził badanie, powiedział: „Powszechnie uważa się, że kawa ma szereg korzyści zdrowotnych, a te ostatnie odkrycia sugerują, że może ona mieć znaczący wpływ na ryzyko raka wątroby. Nie sugerujemy jednak, że każdy powinien zacząć pić pięć filiżanek kawy dziennie. Niemniej jednak, nasze odkrycia są ważnym wydarzeniem.”

Związki molekularne występujące w kawie mają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, które zdaniem naukowców mogą tłumaczyć niższą podatność na przewlekłe choroby wątroby i raka wątroby u osób pijących kawę.

Profesor Peter Hayes z University of Edinburgh powiedział: „Wykazaliśmy, że kawa zmniejsza marskość wątroby, a także raka wątroby w sposób zależny od dawki. Nasze badania potwierdzają, że kawa może być wspaniałym lekiem naturalnym”.

I to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich miłośników kawy! Pijmy kawę na zdrowie.

 

źródła:

https://www.cancer.org/latest-news/can-coffee-lower-cancer-risk.html

https://www.express.co.uk/life-style/health/808832/Coffee-protects-liver-cancer-caffeine-HCC-health-benefits

zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.worldluxuryassociation.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here