Lapacho, znane także pod nazwami pau d’arco, tahuari, taheebo, czy herbata Inków, to wewnętrzna kora z drzewa lapacho (Tabebuia impetiginosa), lub kilku pokrewnych gatunków.
Lapacho jest powszechnie stosowane w medycynie tradycyjnej Ameryki Południowej. Zyskało szeroki rozgłos dzięki właściwościom antynowotworowym. Współczesne badania naukowe potwierdzają wiele z tradycyjnych właściwości. Kora Lapacho jest używana głównie w formie wywaru. Ale spotkałam się również z Lapacho w postaci kapsułek czy też nalewki z Lapacho.
Z przeprowadzonych licznych badań naukowych wynika, że Lapacho jest silnym antyoksydantem. Zawiera również liczne makro- i mikroelementy, takie jak : chrom, mangan, fosfor, magnez, żelazo, cynk, krzem, potas, wapń.
Poza tym zawiera antrachinony, naftochinony, furanonaftochinony, pochodne kwasu benzoesowego, glikozydy irydoidowe, alkaloidy, dehydro-α-lapachon, dehydroizolapachon, katechiny, steroidy, fenole proste, flawony, flawonole, flawonony, heterozydy cyjanogenne, saponiny, triterpeny, ksantynę, β-sitosterol, β-karoten, kwas chryzofanowy, kwas askorbinowy, niacynę, ryboflawinę, tiaminę.
Największe zainteresowanie wzbudza lapachol, który występuje w korze razem z dehydroizo-α-lapachonem i dehydro-α-lapachonem. Substancja ta znana jest od 1858 r, była pierwszym naturalnym składnikiem wyizolowanym z drzewa lapacho.
Lapacho ma wiele właściwości leczniczych. Przede wszystkim jest bardzo silnym antyoksydantem czyli przeciwutleniaczem.Wykazuje działanie:
- immunostymulujące (zwiększa ogólną odporność)
- przeciwnowotworowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwwirusowe,
- przeciwbakteryjne.
Stosowany jest powszechnie na:
- Candida (kandydoza, drożdżyca) i inne zakażenia grzybicze (stosowane wewnętrznie, do irygacji lub miejscowo),
- na przeziębienie, grypę i inne infekcje górnych dróg oddechowych (bakteryjne i wirusowe),
- na wrzody żołądka,
- na choroby przenoszone drogą płciową (kiła, rzeżączka, itp.);
- na łuszczycę i zapalenie skóry;
- wspomagająco w leczeniu chorób nowotworowych;
Jeśli chcesz wiedzieć jak poprawnie zaparzyć Lapacho, zapraszam tutaj.
Warto jednak zaznaczyć, że osoby, przyjmujące na stałe leki, przed spożyciem „herbaty Inków” powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ mieszanie niektórych ziół z lekami niekiedy może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zioła mogą zmienić działanie leków – wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa. Co więcej, każde zioła, przyjmowane nawet przez zdrowe osoby, mogą zaszkodzić, jeśli będą używane niewłaściwie.
Przeprowadzone badania wykazały, że z naparu z Lapacho powinny zrezygnować kobiety w ciąży, jak również te karmiące. Nie powinno się jej podawać również małym dzieciom.
Lapacho dostępne tutaj.