Luty i marzec to doskonały czas, by rozpocząć oczyszczanie organizmu. Dziś w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy właśnie o cudownej mocy oczyszczającej ziół i herbat.
Oczyszczanie organizmu jest bardzo ważne. To dzięki oczyszczaniu odzyskujemy energię i przywracamy homeostazę naszemu organizmowi. Pozbywamy się toksyn, metali ciężkich, które sprawiają, że jesteśmy ospali, nie mamy siły. I tutaj herbaty czy zioła przychodzą nam z pomocą. Najlepszym momentem, żeby zacząć oczyszczanie jest wczesna wiosna – więc teraz mamy idealny moment, by zacząć oczyszczanie.
Do wyboru mamy mnóstwo herbat i ziół.
- Herbata zielona/ Matcha
Jest ona znakomitym źródłem witamin, aminokwasów, minerałów i polifenoli. Matcha to absolutny faworyt jeśli chodzi o zawartość antyoksydantów. Dzieje się tak dlatego, że pijąc Matchę spożywamy cały liść w postaci proszku, a więc również substancje nierozpuszczalne w wodzie. Oto jakie dobroczynne działanie wykazuje Matcha:
- Matcha sprzyja utrzymaniu koncentracji bez stanu pobudzenia organizmu
- obniża poziom cholesterolu i pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej
- obniża ciśnienie krwi
- pomaga w detoksykacji organizmu z względu na dużą zawartość chlorofilu
Co więcej, Matcha charakteryzuje się wysokim stężeniem katechin, najsilniejszych przeciwutleniaczy, które znane są z działania przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego, Zawiera EGCG (galusan epigallokatechiny) –związek o silnym działaniu przeciwnowotworowym.
- Herbata biała
Nazywana „królową herbat” jest uznawana za najbogatsze źródło polifenoli – substancji chroniących organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Biała herbata jest uznawana za jeden z najzdrowszych napojów świata. Naukowcy dowiedli, że systematyczne picie naparu z białej herbaty pomaga w detoksykacji organizmu, poprzez usuwanie wolnych rodników z organizmu. Poza tym:
- zapobiega nowotworom i chorobom sercowo-naczyniowym– biała herbata zawiera najwięcej ze wszystkich rodzajów herbat polifenoli, przez co wykazuje działanie antyoksydacyjne, pozwala pozbyć się nadmiaru wolnych rodników z organizmu.
- uregulować poziom glukozy i insuliny we krwi
- wykazuje działanie antybakteryjnie i chroni przed działaniem wirusów – wspiera zdrowie jamy ustnej. Jej picie zapobiega rozwojowi bakterii próchniczych i odkładaniu płytki nazębnej, a napary herbaciane z powodzeniem mogą zastąpić płyny do płukania jamy ustnej
- wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i przyśpiesza metabolizm
Czy herbata biała pobudza czy uspokaja?
W Internecie faktycznie można spotkać rozbieżności co do działania białej herbaty. I tu odpowiedź jest „i tak i nie” . Wszystko zależy, z jaką herbatą mamy do czynienia – jeśli biała herbata pochodzi z wczesnych zbiorów i parzymy same pąki białej herbaty, tipsy – to ta herbata faktycznie będzie miała bardzo dużo teiny. Znacznie więcej niż zielona herbata. Natomiast jeśli listki pochodzą z niższych partii krzewu herbacianego, herbata będzie miała dużo mniej teiny, co za tym idzie jej działanie będzie uspokajające.
- Gorzka herbata, Che Dang Cao Bang, Kudingcha
Herbata, a właściwie zioło – ponieważ liście nie pochodzą z krzewu herbacianego Camellia Sinesis tylko z ostrokrzewu wielkolistnego – jego drzewa osiągają nawet 30m wysokości. Liście są rolowane i suszone, nazywana „Darem dla Zdrowia”. Bardzo bogate źródło polifenoli, naukowcy szacują, że ta herbata zawiera kilkanaście razy więcej polifenoli, niż herbata zielona. Wykazuje bardzo silne działanie odtruwające i detoksykujące. Herbata ta została doceniana za swoje wartości prozdrowotne przez naukowców z wielu instytutów badania, potwierdziły jej detoksykujące właściwości.
Zawiera 16 różnych aminokwasów, które wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich, trawienie, leczenie udaru słonecznego, leczenie zatrucia alkoholowego i biegunki. Co więcej, Cao Bang:
- obniża poziom cholesterolu;
- reguluje ciśnienie krwi– polecana osobom z nadciśnieniem;
- reguluje pracę wątroby i dróg żółciowych;
- wspomaga trawienie oraz działa moczopędnie;
- wykazuje działanie przeciwzapalne;
- wykazuje działanie kojące i uspokajające – wspomaga leczenie bezsenności;
- wspomaga leczenie przeziębienia;
- wykazuje działanie przeciwbólowe– wspomaga leczenie migren;
Czy taki napar można pić bez limitu? Zarówno naukowcy jak i plantatorzy tego zioła zalecają spożycie nie większe niż 2g na dzień, czyli 2 takie skręcone liście. Większe spożycie spowodowałoby nadmierne obciążenie wątroby i złe samopoczucie.
- Yerba Mate
Dzięki zawartości antyoksydantów i saponin pozwala na usunięcie z organizmu metali ciężkich, złogów jelitowych w sposób łagodny i zrównoważony. Działa także antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co umożliwia swoiste odkażenie układu pokarmowego. Kiedyś sprzedaż i zażywanie tej rośliny było zabronione – dawniej uznawana była za narkotyk i jej spożywanie było nielegalne. Później, dostępna tylko w aptekach.
Napar z Mate zawiera wiele mikroelementów oraz witamin. Jest bogaty w magnez, mangan, potas,
- zwiększa przemianę materii
- wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze
- blokuje w organizmie ludzkim receptory adenozynowe, zwalczając objawy zmęczenia i pozwalając na aktywizację działania, zwiększając zdolności wysiłkowe oraz przyśpieszając regenerację powysiłkową
- szczególnie polecana podczas okresów wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego takiego jak, na przykład, przy intensywnej nauce – zmniejsza uczucie osłabienia oraz senności,poprawia koncentrację i pamięć
- świetnie zmniejsza skutki stresuw organizmie człowieka,
- (LDL), hamuje ‚wilczy apetyt’
- ma właściwości przeciwcukrzycowe, chroni przed powikłaniami przy cukrzycy
- wykazuje działanie antyhistaminowe, pomaga w leczeniu alergii
- Mieszanka ziołowa
Mieszanki ziół w których znajdziemy mniszek lekarski, przytulia czepna, rumianek, ostropest plamisty i fiołek trójbarwny.
Mniszek lekarski -znalazł zastosowanie w nowoczesnych suplementach dla osób przechodzących chemioterapię. Działa również przeciwzapalnie, obniża poziom cukru we krwi, wykazuje działanie prebiotyczne. Pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Dzięki zawartości związków fenolowych pochodzenia roślinnego ma właściwości antyoksydacyjne.
Pokrzywa – już Hipokrates uważał pokrzywę za leczniczą królową wszelkich ziół. W naszym klimacie to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych. Pokrzywa oczyszcza układ trawienny, wpływa na prawidłową pracę wątroby, żołądka i trzustki. Ma też silne działanie moczopędne.
Ostropest – zwany również osetem, wspiera przede wszystkim pracę wątroby. Ma silne działanie odtruwające. Zawiera sylimarynę –aq więc działa odtruwająco i regenerująco na wątrobę.
Mięta – od wieków napary z mięty zalecane są przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Mięta pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa żółciopędnie, przez co ułatwia trawienie, działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, pomaga w oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich.
Bratek, fiołek trójbarwny – działa odtruwająco – poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn, działa oczyszczająco również na cerę.
Czy wszystkie zioła można ze sobą dowolnie łączyć?
Większość ziół możemy dowolnie łączyć, niemniej jednak jest grupa ziół, która wchodzi w interakcję z lekami przyjmowanymi na stałe. Ostrożnie obchodzić powinniśmy się z zielem dziurawca, który może wchodzić w interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwwirusowymi oraz doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
Korzeń lukrecji powinien być ostrożnie stosowany przez osoby przyjmujące na stałe leki na nadciśnienie.
Liść miłorzębu powinien być unikany przez osoby przyjmujące na stałe leki przeciwzakrzepowe.
Interakcje między ziołami mogą mieć również pozytywny skutek. Wykorzystuje się to, łącząc wyciągi z różnych roślin w jednym preparacie. Przykładem może być tu połączenie korzenia kozłka lekarskiego i szyszek chmielu (Humuli strobilus). Obydwa z nich mają działanie uspokajające, zatem ich połączenia będzie skutkować silniejszym efektem.
- Herbata Oolong
Herbata Oolong jest bogatym źródłem polifenoli, zawiera mnóstwo składników mineralnych i witamin takie jak wapń, mangan, miedź, karoten, selen i potas, oraz witaminy A, B, C, E i K, dodatkowo zawiera kwas foliowy, amid niacyny i różne alkaloidy detoksykujące.
- wykazuje także właściwości antyseptyczne, poprawia pracę układu pokarmowego
- podobnie jak herbata zielona i biała – Oolong zawiera dużo przeciwutleniaczy
- działa także korzystnie na skórę – dzięki zawartości substancji antyalergicznych, pomaga zwalczać zmiany skórne związane z alergiami oraz leczyć atopowe zapalenie skóry
- wpływa zdrowe zęby i kości, dzięki działaniu antyseptycznemu, regularne picie herbaty Oolong wpływa na zmniejszenie powstawania przebarwień i tworzenie się płytki nazębnej
- dzięki wysokiej zawartości polifenoli, picie herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe
- działa uspokajająco, wyciszająco, regularne picie Oolong poprawia jakość snu
Czy herbata Oolong działa pobudzająco czy uspokajająco?
- Herbata Oolong zawiera mniej teiny od herbat zielonych czy czarnych, dlatego też jest łagodniejsza dla żołądka i nie wykazuje działania pobudzającego. Można ją śmiało pić wieczorem.
______________________________________________
Cały materiał z wizyty w Dzień Dobry TVN dostępny w linku poniżej:
https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/herbaty-oczyszczajace-organizm-co-pic-by-czuc-sie-lepiej-6749508
Herbaty i zioła do kupienia w Herbaciarnia Czartoryska.