Sezon na pomarańcze w pełni. Jest to też dobry moment, aby wykorzystać skórkę z tych soczystych cytrusów. Domowa skórka pomarańczowa jest świetnym dodatkiem do ciast, deserów i potraw świątecznych. Jej zapach roznosi się po całym domu i przywołuje świąteczny nastrój. Można oczywiście zakupić taką skórkę w sklepie, ale aromat takiej przygotowanej w domu, jest o niebo lepszy.
Oto prosty sposób:
- 5 – 6 pomarańczy
- 1 i 1/2 szklanki cukru kryształu
- 5 łyżek wody
- Pomarańcze myjemy i obieramy ze skórki.
- Skórkę gotujemy w wodzie przez 5 minut. Następnie usuwamy biały miąższ z jej wewnętrznej strony (jest gorzki, więc im mniej go zostanie, tym lepiej). Kroimy w cieniutkie paseczki, następnie w drobną kostkę.
- Do garnka z grubym dnem wlewamy wodę i cukier. Zagotowujemy. Wsypujemy pokrojoną skórkę i gotujemy w cukrowej zalewie około 1 godziny.
- Jeszcze gorące nakładamy do czystych słoiczków. Szczelnie zakręcamy.
Tak przygotowana skórka będzie się świetnie przechowywała w lodówce nawet kilka miesięcy. Dlatego warto zrobić większą ilość i mieć zapas na cały rok.
Dlaczego tak lubimy pomarańcze?
Te słodkie, bardzo soczyste owoce są nie tylko bogatym źródłem witaminy C, ale również zawierają: Białko, Kwasy tłuszczowe omega-3, Kwasy tłuszczowe omega-6, Witaminę A, Witaminę D, Witaminę E, Witaminę K1, Witaminę C, Witaminę B1, Witaminę B2, Witaminę B3 (PP), Witaminę B6, Kwas foliowy, Witaminę B12, Kwas pantotenowy, Wapń, Żelazo, Magnez, Fosfor, Potas, Sód, Cynk, Miedź, Mangan, Selen, Fluor.
Pomarańcze to również źródło fitozwiązków, bioflawonoidów, błonnika pokarmowego, olejków eterycznych, dlatego ich zastosowanie znane jest w lecznictwie i przemyśle perfumeryjnym. Co ciekawe:
- picie soku pomarańczowego zmniejsza krystalizację szczawianów wapnia i kwasu moczowego, czyli dwóch głównych związków, które powodują powstawanie kamieni w nerkach;
- pomarańcza wykazuje działanie normalizujące ciśnienie krwi, łagodzi zaburzenia rytmu serca, harmonizuje pracę układu hormonalnego, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
- obecne w pomarańczach fitozwiązki, wykazują działanie przeciwutleniające, redukując szkodliwe działanie wolnych rodników, neutralizują szkodliwe substancje, zmniejszają stany zapalne;
- dzięki zawartym w nich związkom działającym bakteriobójczo i antywirusowo – terpenów, są dobrym sposobem na walkę ze schorzeniami dróg oddechowych. Terpeny rozszerzają również naczynia krwionośne (korzystnie wpływają na krążenie), idealnie współdziałają z witaminą C, dzięki czemu mózg jest lepiej dotleniony, obniżają zły choresterol LDL;
- olejek pomarańczowy – w kosmetyce wykorzystuje się jego właściwości odmładzające, napinające i odżywiające skórę;
- pozyskiwany z kwiatów pomarańczy gorzkiej olejek neroli jest środkiem uspokajającym, a zarazem antydepresyjnym, dlatego wykorzystywany jest w leczeniu stanów lękowych i stanów związanych ze stresem. Używany powszechnie w przemyśle perfumeryjnym i aromaterapii, gdyż posiada delikatny, bardzo przyjemny, słodki, cytrusowy zapach.
Pomarańcze to jedne z najbardziej lubianych owoców na świecie. Gatunki pomarańczy pochodzą z Chin i wschodniej Azji. Słodkie pomarańcze zostały wymienione pierwszy raz w chińskiej literaturze w roku 314 p.n.e., a w 1987 roku drzewa pomarańczy okazały się najczęściej uprawianymi drzewami owocowymi na świecie. Są powszechnie uprawiane w klimatach tropikalnych i subtropikalnych, jednakże niekwestionowanym pionierem w uprawie pomarańczy jest Brazylia. Ogromne ilości są uprawiane również w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach. W 2013 roku na całym świecie zebrano 71,4 mln ton pomarańczy.
A dlaczego mycie cytrusów przed obraniem jest takie ważne?
Otóż na skórce cytrusów znajdują się nie tylko woski, ale także substancje grzybobójcze. Na skrzynkach i siatkach z cytrusami, znajdują się etykietki z informacją, że do ich konserwacji użyto substancji o nazwie: imazalil. Jest to środek zapobiegający pleśnieniu owoców, który nie wnika do środka owocu. Niestety, jest silnie toksyczny, uszkadza układ nerwowy, a także może powodować bezpłodność. Przeniesiony ze skórki owoców na dłonie, może się również przedostać na sam miąższ. Dlatego też, zawsze pamiętajmy o dokładnym umyciu cytrusów przed ich obraniem.