Zielona herbata na zdrowe zęby

 

Zielona herbata to prawdziwy eliksir zdrowia i młodości. Wpływa nie tylko korzystnie na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie, ale chroni również zdrowie naszych zębów!

W jaki sposób?

Otóż, zielona herbata powstaje z liści nie poddanych fermentacji, czyli zaraz po zerwaniu świeże listki zostają poddane procesowi suszenia, dzięki temu zachowują one cenne właściwości. Zielona herbata przede wszystkim:

  • jest bogatym źródłem antyoksydantów – polifenoli,  które obniżają poziom szkodliwych wolnych rodników,
  • zawiera witaminy A, B, B2, C, E, K,
  • zawiera kwasy organiczne oraz wiele minerałów i mikroelementów (fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk, chrom, miedź, selen,mangan).

Zawarty w naparze z zielonej herbaty fluor jest niezbędnym związkiem biorącym udział w prawidłowym rozwoju zębów i kości, chroni zęby przed próchnicą.

ZDROWE DZIĄSŁA

Liczne badania dowiodły, że przeciwbakteryjne działanie polifenoli ogranicza namnażanie bakterii. Co ciekawe, właściwości przeciwzapalne zielonej herbaty pomagają w kontrolowaniu choroby przyzębia.

Badanie przeprowadzone w Japonii na prawie 1000 mężczyznach wykazało, że ci, którzy pili zieloną herbatę regularnie, mieli zdrowsze dziąsła niż ci, którzy tego nie robili. Wykazano również, że zredukowane zostało przyleganie bakterii do powierzchni zęba i odkładanie się płytki nazębnej.

Naukowcy udowodnili, że picie lub płukanie jamy ustnej naparem powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa powstania próchnicy aż o 50%!

PROFILAKTYKA PRZECIWNOWOTWOROWA

Bogactwo polifenoli i antybakteryjne właściwości zielonej herbaty chronią przed uszkodzeniem komórek i wzrostem guza nowotworowego. W jednym z badań przeprowadzonym na University of Texas ekstrakt z zielonej herbaty podawano pacjentom ze zmianami przedrakowymi w jamie ustnej, co spowolniło progresję do raka jamy ustnej . Badania na zwierzętach wykazały również, że związki herbaty mogą hamować wzrost raka.

ZAWSZE ŚWIEŻY ODDECH

Zielona herbata skutecznie odświeża oddech. Dowiodły tego badania, które wykazały, że picie lub płukanie jamy ustnej naparem z zielonej herbaty neutralizuje bakterie odpowiadające za nieświeży oddech. Wydział Stomatologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej zmierzył poziom związków zapachowych w ustach osób badanych, przed i po tym, jak podano im zieloną herbatę w proszku. Drugiej grupie podano inną substancję, która rzekomo pomaga zwalczyć nieświeży oddech. W tym badaniu zielona herbata przewyższała miętę, gumę do żucia, a nawet olej z nasion pietruszki.

W związku z tym stwierdzono, że zielona herbata bardzo skutecznie redukuje przykry zapach jamy ustnej ze względu na jej działanie dezynfekujące i dezodorujące, podczas gdy inne produkty nie były skuteczne.

Być może dlatego, że sproszkowana herbata typu Gyokuro – Matchazawiera aż 137 razy wiecej antyoksydantów niż tradycyjna zielona herbata – więcej o Matchy przeczytasz tutaj.

ZDROWE PRZYZĘBIE

Według ostatnich badań przeprowadzonych w Japonii, potwierdzono, że regularne spożywanie zielonej herbaty może pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł.

W badaniu przeanalizowano stan zdrowia przyzębia 940 mężczyzn i ustalono, że ci, którzy regularnie pili zieloną herbatę, mieli zdrowsze przyzębie niż pacjenci spożywający mniej zielonej herbaty.

Mężczyźni w wieku od 49 do 59 lat byli badani na trzech wskaźnikach choroby przyzębia:

  • głębokość kieszonek przyzębnych (PD),
  • utrata przyczepności klinicznej (CAL) tkanki dziąseł
  • krwawienie podczas sondowania (BOP) tkanki dziąseł.

Naukowcy zaobserwowali, że na każdą filiżankę zielonej herbaty spożywanej dziennie zmniejszyły się wszystkie trzy wskaźniki, co oznacza mniejszą liczbę przypadków choroby przyzębia u tych osób, które regularnie piły zieloną herbatę.

Zdolność zielonej herbaty do łagodzenia objawów chorób przyzębia może wynikać z obecności katechiny przeciwutleniającej. Wcześniejsze badania wykazały zdolność przeciwutleniaczy do zmniejszania stanu zapalnego w organizmie. Dlatego też, zielona herbata może pomóc w utrzymaniu zdrowia przyzębia i zapobieganiu dalszej choroby.

Na rynku dostępne są również pasty do zębów, płyny i środki do pielęgnacji jamy ustnej zawierające wyciąg z zielonej herbaty. Warto po nie sięgać.

Nic jednak nie zastąpi filiżanki dobrze zaparzonej, aromatycznej zielonej herbaty.

Więcej o korzystnym wpływie herbaty na nasze zdrowie możesz przeczytać tutaj.

Zapraszam po herbatę bez pestycydów, nie tylko zieloną tutaj.

Dbajmy o zdrowie – pijmy herbatę 🙂

 

Źródła:
*www.besthealthmag.ca
**www.ncbi.nlm.nih.gov

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here